Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bug Noul Bitdefender!

Optiuni
Math_Matei
editat septembrie 2013 în Noul bitdefender 2014

Se pare ca atentia echipei BitDefender tinde către 0, atunci când vine vorba de modulul Safebox!


Cu toate ca folosesc un un PC nou si cu un OS nou... mi-am permis sa fac niște teste.


Un handicap deloc de neglijat este întreruperea funcționalității lui, atunci când se instalează aplicația Dropbox.


Ce m-a condus la aceasta concluzie?


Odata instalat Dropbox, folderului de pe desktop al Safebox-ului Bitdefender, ii dispare acel B din coltul din dreapta, jos!


Deschizând Safebox folder, fisierele nu mai sunt bifate cu acea bulina verde a Bitului.


Astfel spus sincronizarea este 0!


Problema se remediaza simplu prin dezinstalarea aplicatiei Dropbox!


Nu același lucru se întâmplă si dacă aveți neinspirata idee de a va lua licență la superbul program Wise Care 365 Pro


Odată instalat... adio definitiv si irevocabil modulul Safebox!


Acesta nu mai poate fi activat, indiferent la ce trucuri ați apela!


Singura soluție la care am apelat și care a mers a fost un sistem restore!


Evident... Windows-ul, fie el si cu licență originala, nu își poate face sistem restore decât dacă veți dezinstala in prealabil BitDefender ( TS - în cazul meu )


Aici consider ca problema devine destul de delicata si ca se impune, in mod imperios, ca BitDefender sa ia poziție fata de producătorii softului WiseCare, program ce stribeste funcționalitatea Bitului.


Cu alte cuvine.... SafeBox, pe cat este de subțire, pe atât este de vulnerabil, iar atenția care acest modul , după cum spuneam , tinde spre 0 cu pași siguri!


Așadar, va trebui sa facem un compromis, alegem ca desktopul sa arate OK, cu safebox folder marcat cu B si funcțional... într-o oarece măsură... sau instalați Dropbox si adio sincronizare la Safebox BitDefender

Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

Comentarii

  • Math_Matei
    editat septembrie 2013
    Optiuni

    Va este cunoscuta asta? Ma refer la imaginea de mai jos!


    Nu inteleg de ce mai tineti acest modul! M-as mira sa fie vreun user ce a migrat la 20GB sau 30GB in conditiile in care acest serviciu va functioneaza din 2 in 2!


    Sunt alte 3 variante care functioneaza chiar bine!


    De n-ar fi nr 1 la detectie si la semnaturi de virusi... as renunta la BitDefender! Numai și numai dezamăgiri!


    Astept un fix care sa permita coabitarea atat a SafeBox-ului Bit cat si a Dropboxului!


    Aveti in vedere asa ceva?


    Multumesc!

    post-24553-1379304482_thumb.png

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • Raspunsul celor de la Dropbox:


    Hi Matei,


    Thanks for contacting Dropbox Support!


    Dropbox can't affect how other programs operate on your computer. It sounds like there's a problem with SafeBox itself. I apologize for the inconvenience, but unfortunately your problem falls outside of what we can support here at Dropbox. You'll have to refer to the customer support organization for SafeBox for resolution.


    ........


    Tind sa ii cred ca au perfecta dreptate!


    Nu raspunde chiar nimeni din angajatii Bitdefenderului?

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • bdl
    bdl ✭✭✭
    Optiuni

    Cred ca problemele raportate de tine le ai numai tu,pentru ca observ ca nici acum nu ai primit raspuns.