Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Scriere Masivă Pe Ssd, Interfață Greoaie

Optiuni

După o lungă perioadă de abandon a versiunii 2013 datorată problemei (zic eu) cu cantitatea uriașă de date scrisă pe SSD-ul sistemului de operare, am reinstalat BD Internet Security în speranța că poate o să fiu plăcut surprins de această nouă versiune și o să o pot folosi în continuare, dar din păcate am constatat că problema persistă, fiind chiar mai pronunțată decât îmi aminteam.


Câteva date: după vreo trei instalări nereușite, reinstalări/reparații/restartări și o scanare de sistem întreruptă după vreo oră, cantitatea de date scrisă pe SSD s-a ridicat la incredibila cifră de 100,5 GB, în condițiile în care, cu MSE instalat, aceasta nu depășea 25-30 GB pe SĂPTĂMÂNĂ!


Nu mi se pare un comportament sănătos din partea unui antivirus, ținând cont de numărul finit de cicluri de scriere ale unui SSD.


Există vreo opțiune de schimbare a locației fișierelor temporare (ale BD, nu ale Windows-ului)? Instalarea pe un hard disc clasic aflat în același sistem ar putea avea vreun efect pozitiv asupra scrierilor pe SSD?


În afară de asta, interacțiunea cu pictograma din bara de sistem e extrem de lentă, meniul contextual apare după vreo 20 secunde și se blochează frecvent, Security Widget e practic nefuncțional, răspunzând la clicuri după 15-20 secunde atunci când nu se blochează...


O să-l mai țin vreo câteva zile, poate mai apar ceva actualizări și poate primesc ceva informații utile, altfel o să caut altă soluție de securitate.


Sistemul e un Celeron G540 cu 8GB DDR3 și Windows & x64 SP1 actualizat la zi pe un SSD Samsung 830 de 64GB.

Comentarii

  • Georgia
    Optiuni

    Buna ziua,


    Pe SSD trebuie sa aveti minim 10% spatiu liber pentru a nu intampina aceste incetiniri.


    Puteti atasa o copie a rezultatului comenzii msinfo32 in Run?


    Multumim.

  • Buna ziua,


    Pe SSD trebuie sa aveti minim 10% spatiu liber pentru a nu intampina aceste incetiniri.


    Puteti atasa o copie a rezultatului comenzii msinfo32 in Run?


    Multumim.


    Bună seara.


    Mulțumesc pentru interes, dar asta e valabil și pentru un HDD clasic și nu cred că are vreo legătură cu funcționarea defectuoasă a produsului. Oricum, un 20% m-ar scoate din culpă, nu?


    De moment am renunțat la Bitdefender, cu un pic de părere de rău pentru licența care se irosește, așa că nu o să vă mai irosesc nici eu timpul dumneavoastră.


    Toate cele bune.

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!