Filtrare Trafic...blocare Servere Linux

Salut...


Sunt in faza de test cu bitul 2008


as vrera sa-l achizitionez cu licenta dar trebuie intai sa rezolv o problema.


Am o retea de 3 pc


1 x desktop


1xlaptop


1xlinux


problema


laptopul face de server


celelalte 2 fac de client


conecxiunea la net se face prin N95 nokia....la o retea umts...conectat la server)laptop


problema...serverul de linux se afla in imposibilitatea de a primi instructiuni de pe net deoarece firewall-ul de bit blocheaza propriu totul....


Cum pot configura bitul atata timp cat aplicatiile executate de serverul linux nu sunt recunoscute in asa fel incat sa deschid firewalul pe flux de intrare iesire pe anumite porti....


Conexiunea intre aceste 3 pc-uri e facuta prin switch si cabluri utp...


Nefiind un trafic mare si lipsa unei linii adsl performante configuratia de mai sus i-mi satisface toate nevoile ...

Comentarii

  • Salut...


    Sunt in faza de test cu bitul 2008


    as vrera sa-l achizitionez cu licenta dar trebuie intai sa rezolv o problema.


    Am o retea de 3 pc


    1 x desktop


    1xlaptop


    1xlinux


    problema


    laptopul face de server


    celelalte 2 fac de client


    conecxiunea la net se face prin N95 nokia....la o retea umts...conectat la server)laptop


    problema...serverul de linux se afla in imposibilitatea de a primi instructiuni de pe net deoarece firewall-ul de bit blocheaza propriu totul....


    Cum pot configura bitul atata timp cat aplicatiile executate de serverul linux nu sunt recunoscute in asa fel incat sa deschid firewalul pe flux de intrare iesire pe anumite porti....


    Conexiunea intre aceste 3 pc-uri e facuta prin switch si cabluri utp...


    Nefiind un trafic mare si lipsa unei linii adsl performante configuratia de mai sus i-mi satisface toate nevoile ...


    Deci in concluzie forumul asta e facut asa doar de impresie...


    Parerea mea ca nu am nevoie de bit pentru ca risc sa nu pot face nimic in afara de a inchide tot si a filtra tot...


    Problema e simpla


    Cum creez reguli


    ca un client no-ip


    sau ip


    sau cum vreti voi


    sa permita schimbul de informatii


    intre serverul linux aflat in lan cu desktopul si reteaua externa....


    Deci schinbul de info pe UDP/TCP porti dedicate....exemplu 65535


    12343


    7777


    35000


    1001


    etc


    sau proiectantii nu s-au gandit decat cum sa inchida calile?

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Deci in concluzie forumul asta e facut asa doar de impresie...


    Parerea mea ca nu am nevoie de bit pentru ca risc sa nu pot face nimic in afara de a inchide tot si a filtra tot...


    Problema e simpla


    Cum creez reguli


    ca un client no-ip


    sau ip


    sau cum vreti voi


    sa permita schimbul de informatii


    intre serverul linux aflat in lan cu desktopul si reteaua externa....


    Deci schinbul de info pe UDP/TCP porti dedicate....exemplu 65535


    12343


    7777


    35000


    1001


    etc


    sau proiectantii nu s-au gandit decat cum sa inchida calile?


    Incearca si in forumul in engleza ,e mai multa activitate acolo.


    Eu unul iti recomand BD 2008 Antivirus plus un firewall 3th party cu SPI (eventual free) cu care eventual sa fii familiar in utilizare.


    Din ce precizezi iti trebuie un firewall cu capabilitati gateway domeniu in care de obicei un firewall personal nu e intotdeauna pregatit si banuiesc ca e si cazul BD.

  • Salut joellk,


    Citeste topicul asta: http://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=4421


    Acolo vei gasi unele informatii pe care cred ca nu le stii.


    Apoi, ca sa deschizi anumite porturi, e suficient sa faci reguli pentru aplicatiile respective (sau reguli pentru toate aplicatiile, daca portul trebuie sa fie deschis global), si sa aplici ce scrie in topicul de mai sus. Sper sa iti rezolve problema.


    De asemenea, te-as ruga ca pe viitor sa scrii propozitiile pe un singur rand, si sa desparti ideila prin semne de punctuatie (punct, virgula, etc...), in loc sa scrii cate 2-3 cuvinte pe fiecre rand (ceea ce face foarte greu de urmarit ideea).


    Cris.