Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Control Parental "out Of Control"

Optiuni

Incerc sa blochez anumite siteuri si mi se blocheaza altele.Asta inseamna control parental?Functia control parental ar trebui scoasa de la cababilitatile produsului bitdefender total security.BDtotal security nu poseda aceasta functie decat pe hartie.Din nefericire este o functie foarte importanta care nu merge, oare o fi chiar atat de complicat de programat o amarata de functie de blocare a unui amarat de site?

Comentarii

  • Georgia
    Optiuni

    Buna ziua,


    Va rugam sa ne spuneti cum ati setat Controlul Parental: ce varsta ati ales, ce categorii ati blocat la Web, ce cuvinte cheie ati blocat, etc.


    De asemenea, avem nevoie de lista de site-uri blocate neintentionat, precum si lista de site-uri pe care doriti sa le blocati.


    Aveti aici si un articol pentru a va ajuta sa configurati Control Parental:


    http://www.bitdefender.com/support/how-to-...ntrol-1164.html


    Va multumim, asteptam raspunsul dumneavoastra.

  • Am mai sesizat probleme la controlul parental inca de la bd 2012..problemele pareau ca au disparut cu chiu cu vai pana cand vad ca au reaparut.In plus functia control parental s-a crasuit de vreo 20 de ori pana cand a trebuit reinstalat a enspemia oara produsul.Cred ca abordarea blocarii siteurilor pe partea cloud nu este la fel de eficienta ca blocarea pe parte client ca pana la bd 2011.Nu imi pot da seama care anume site duce la blocarea altui site intrucat lista e prea lunga si necesita un timp pierdut fara nici un fel de folos cert este ca siteul blocat nu este cel pe care l am blocat.E posibil ca noile updateuri framework (sau alte updateuri)windows sa sa nu se potriveasca cu bd..Oricum ideea ca trebui sa intru pe un site ca sa blochez este usor naiva.Ce sa fac daca nu am net si vreau in acest timp sa blochez totusi siteul?Raspuns corect absolut nimic.Functia control parental trebuie regandita pt ca este ceva basic, elementar.Daca contolul parental merge asha imi pun seriose intrebari legate de protectia cloud in timp real si de motorul antivirus in sine.Daca sistemul cloud cade ma gandesc ca milioane de calculatoare din intreaga lume pot fi expuse risului.Sugestia mea este sa reveniti la sistemul blocarii la nivelul fiecarui calculator in parte desi consumul de resurse poate fi mai mare.


    O alta nemultumire ar fi legata de ics pe care desi il activez, dupa restart el se dezctiveaza :D In ideea ca cineva utilizeaza calculatorul fara drepturi administrative nu poate sa activeze ICS de asemenea daca scaneaza calculatorul si elemente infectate sint gasite ele nu pot fi dezinfectate si trebuie rescanat calc(ca admin), elementele respective putand intre timp sa se "metamorfozeze" in ce or vrea "muschii" lor.Deci sa intelegem din situatia descrisa mai sus ca utilizand cont de "standard user" esti mai putin protejat de bd decat daca utilizezi cont de admin???De ce bd nu are drepturi administrative pe toate conturile cel putin modulul ids si antivirus.Pt o solutie de securitate mi se pare destul de slab privilegiata in cont de standard user desi logic ar fi sa fie invers deoarece administratorul a instalat o cu un scop.De ce firewalul ma lasa sa accept sau sa blochez o alerta firewall dar nu ma lasa sa o si editez?.Adica sa comit "raul" pot dar sa il repar nu.E ca si cum te las sa dai foc la o casa dar sa o stingi nu te mai las in cazul in care ti ai dat seama ca faci o prostie.Cat despre safe box (desi am versiunea in limba ramana) si antispam nici nu vreau sa ma apuc sa stiu ce e cu ele.


    Inchei in glorie cu 2 alte nemultumiri si respectiv ipv6 la firewal care pare ca nu va fi niciodata functional 100% si tot la acelasi capitol regulile de sistem care nu pot fi editate, ele sint ascunse bine de tot undeva in abisurile codarii ca nu cumva cei care sint bagati deja in categoria ignorantzi cu acte in regula sa dea vre un deny pe la lssas.exe, sau alte alea.

  • Sezonul de crasuiri a reinceput de data asta doar de vreo 3 ori centru de securitate si doar o singura data "controlu" parental..in firewall desi adaug regula pt trustedinstaller "blocheaza" isi creaza alta regula "permite" atunci cand SO probabil cauta actualizari sau virusi sau atacuri cibernetice..iar la lssas daca vreau sa creez o regula imi zice ca exista deja o regula dar nu e de nasu meu sa stiu ce status are.Modul jocuri presupune desfintzarea modului decizional.Asta e tare de tot e ca si cum atunci cand te joci pe covor cu vecinu monopoly sau table sau tabinet deschizi usa larg la intrare eventual cu inscriptia "acum ne jucam, puteti sa ne mutati cu locuintza dragi hoti"

  • Georgia
    Optiuni

    Pentru a va putea ajuta este necesar sa stim punctual site-urile care v-au creat probleme. Din pacate, dumneavoastra descrieti o situatie vaga, ce nu poate fi nici verificata, nici dovedita. Avem nevoie de data clare in ceea ce priveste Controlul Parental. Daca sunteti de acord, putem reseta parola contului dumneavoastra MyBitdefender pentru acces si testare amnuntita. Va rog as ne comunicati decizia dumneavoastra. De asemenea, este imperios sa stim ce siteuri nu au fost blocate sau blocate in mod erona. Este posibil ca dumneavoastra sa fi blocat o anumita categorie, insa in Cloud un site sa nu fie vazut ca apartinand acelei categorii. Ca urmare, nu este blocat corect.


    Oricum ideea ca trebui sa intru pe un site ca sa blochez este usor naiva.Ce sa fac daca nu am net si vreau in acest timp sa blochez totusi siteul?
    Folosirea unei solutii de securitate in sine presupune accesul la internet. Avand in vedere ca la fiecare 15 minute se actualizeaza semnaturile malware, neactualizand produsul in permanenta va expuneti singur la amenintari informatice. Daca doriti sa blocati un site si nu aveti acces la internet, inseamna ca nici copilul al carui acces doriti sa il restrictionati nu va putea accesa internetul, respectiv site-ul respectiv. Situatia este redundanta.


    Functiile Bitdefender nu sunt accesibile in totalitate pe conturi Windows standard datorita limitarii impuse de Microsoft pe acest tip de conturi. In manualul de utilizare Bitdefender se specifica acest lucru:


    http://download.bitdefender.com/windows/de...serGuide_ro.pdf


    Apoi, referitor la ICS, va rog sa verificati daca ati activat aceasta functie si in Windows. Este o posibila cauza pentru care butonul cu aceeasi denumire din Bitdefender se dezactiveaza la restart:


    http://windows.microsoft.com/en-us/windows...g#1TC=windows-7


    Referitor la Modul decizional vs. Mod Jocuri: modul pentru jocuri modifica temporar setarile produsului pentru a minimiza impactul acestora asupra performantei sistemului. Toate alertele si pop-upurile Bitdefender sunt dezactivate. Este logic, asadar, ca 'Modul Decizional' (cunoscut si sub denumirea 'Paranoid Mode') sa fie oprit. Atata timp cat Paranoid Mode este activat, se afiseaza o alerta care va solicita interventia de fiecare data cand o aplicatie incearca sa se conecteze la internet sau sa efectueze o actiune considerata a fi periculoasa de catre IDS sau de AVC. Nu inseamna ca daca nu tineti produsul in Paranoid Mode protectia Bitdefender este zero. Inseamna ca nu vi se solicita in permanenta interventia pentru fiecare actiune in parte. Protectia in timp real din Bitdefender va ramane activa. Desigur, daca nu va convin aceste setari puteti dezactiva modul automat de joc intrand in Setari -> General -> Setari generale.


    Ma repet, insa va rog sa aveti in vedere ca lucram cu situatii concise. Raportati situatiile punctual, cu informatii detaliate pentru a va putea ajuta. Va multumesc anticipat si va doresc o zi placuta.

  • de ce sa fac 2 butoane pentru ICS???Daca doar unu e utilizabil atunci la ce sa l mai faci pe al doilea?Doar ca sa am butoane?In ceea ce priveste controlul parental este exact cum spun eu si anume EXEMPLU NUMARU 1 : EU nu am net sa zicem e cazut dar as vrea sa blochez un site pe care nu as vrea sa il viziteze Maricel copilu meu ulterior cand vine internetu si eventual el de la scoala(iar eu plec la arat sau semanat etc).Daca situatia descrisa mai sus se intampla Maricel copilu poate intra pe site-ul nedorit.Controlul parental BD fiind total depasit de evenimentele descrise mai sus.Trebuie conceputa o interfatza pe parte de client nu in cloud pt ca in cloud imi trebuie internet iar daca n am nu pot bloca.


    O alta problema ar fi schimbarea cont standard in admin s ar parea ca obiectele malitioase isi propaga mai rapid efectul daunator decat BD efectul protector in directoarele critice windows de boot rezultand o retea poate de calculatore in bezna.


    Produsul BD pare a cauta o larga utilizare dar este imperios necesar o interfatza modul EXPERT ca BD 2011.