Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bug in lista "Excluded from scan"

Salut,


Tocmai am descoperit ca daca adaug in lista Exclude locatia de la scanare un director ce contine in numele sau (sau intr-un director superior) caractere romanesti (ă,î,ş,ţ,â), atunci excluderea de la scanare nu functioneaza.


Este posibil ca bug-ul sa apara si in cazul altor caractere (cum ar fi cele spaniole).


Cris.

Comentarii

  • Am facut verificarea si la mine exclude corect directorul respectiv.

  • Am verificat si eu, si la mine face excluderea corect. Eu folosesc BitDefender 10 Plus.

  • alexcrist
    alexcrist
    editat mai 2007
    Am verificat si eu, si la mine face excluderea corect. Eu folosesc BitDefender 10 Plus.


    Si totusi, la mine nu merge.


    Am atasat o captura in care se vede ca, desi directorul G:\Descărcare\Firewall testers\ este adaugat in lista Excluded, programul thermite.exe nu ruleaza cu BD AV activat.


    Folosesc BD 10 IS.


    Cris.

    /applications/core/interface/file/attachment.php?id=114" data-fileid="114" rel="">BD.rar

  • Ai incercat sa vezi daca excluderea se face corect cand numele directoarelor nu contine caractere romanesti?

  • alexcrist
    alexcrist
    editat mai 2007

    Da, am redenumit directorul si merge corect.


    La fel merg si celelalte directoare din lista (dupa cum se vede in film, am multe ignorate)


    Cris.

  • Am vazut filmuletul si dup-aia am facut si eu acelasi test si inca o data Bitdefender a exclus folderul respectiv corect dar eu am versiunea in engleza.

  • Am creat in directorul "D:\ăîţş" fisierul test "eicar.com". Odata ce am adaugat directoul la lista de excluderi, am putut executa fisierul. Folosesc BD 10 Plus.

  • Eu am facut testul si cu Eicar si cu leaktestul din filmulteul lui Cris si am denumit folderul exact ca acolo.

  • De asemena, am creat exact ca la tine, directorul "Descărcare\Firewall testers\eicar.com", si excluderea a fost facuta din nou corect.

  • vladx
    editat mai 2007
    De asemena, am creat exact ca la tine, directorul "Descărcare\Firewall testers\eicar.com", si excluderea a fost facuta din nou corect.


    Tu in ce limba ai BD-ul?Ca altceva nu vad care ar fi cauza.

  • AndreiASM
    editat mai 2007

    Eu il am in romaneste. Am inteles ca tu il ai in engleza, si din ce am vazut in filmulet, si Cris il are in romaneste. Nu pare a fi aceasta problema. Cris, ai incercat sa creezi si alte directoare, tot cu caractere romanesti sa vezi daca face corect excluderea?

  • Bug-ul apare si la alte directoare.


    Am atasat o poza. Directorul in cauza e cel din partea stanga din TotalCommander.


    Cris

    post-60-1179509238_thumb.jpg

  • Stiu ca pare stupid, dar ai incercat sa vezi daca problema apare si din Windows Exlporer? Eu nu folosesc Total Commander, sa vad daca bugul apare acolo.

  • vladx
    editat mai 2007

    Eu am testat si cu TC 6.52 si tot acelasi rezultat.

  • Cris, cu atatea prog care lucreza in background e cam greu sa-ti dai seama care este cauza.Opreste toate acestea si incearca din nou, cine stie, cel putin merita incercat.

  • alexcrist
    alexcrist
    editat mai 2007

    Am incercat si Windows Explorer, si acelasi rezultat: nu se exclude.


    O completare pentru screenshot-ul anterior: daca adaug in BitDefender directorul G:\Temp\infected\ nu mai apare eroarea (se exclude corect si subdirectorul G:\Temp\infected\ă\).


    @vladx: incerc sugestia ta, desi cred ca o sa ajung la acelasi rezultat. Revin cu raspunsul.


    Cris.


    EDIT: acelasi rezultat cu toate aplicatiile inchise :(

  • vladx
    editat mai 2007
    EDIT: acelasi rezultat cu toate aplicatiile inchise


    Atunci incearca un reinstall.

  • Eu zic ca nu merita sa-ti bati capul cu un reinstall, doar daca vrei neaparat ca in numele folderelor sa intre caractere romanesti. Eu sugerez sa astepti un update, poate vor rezolva cei de la BD problema.

  • Eu zic ca nu merita sa-ti bati capul cu un reinstall, doar daca vrei neaparat ca in numele folderelor sa intre caractere romanesti. Eu sugerez sa astepti un update, poate vor rezolva cei de la BD problema.


    Eu zic ca merita mai ales daca folosesti si uninstall toolul, cel putin lamuresti ceva.

  • Merita doar daca foloseste multe directoare cu caractere romanesti. Eu unul, decat sa ma pun sa redenumesc fiecare director, mai bine as reinstala BD! ^_^ Poate se gaseste alta rezolvare.

  • Momentan este vorba doar de un singur director (pe care pot sa-l mut in alta parte).


    Prefer sa astept un eventual update. Mersi pentru sugestii :)


    Cris.

  • Cu placere! :)

  • Salut,


    Tocmai am descoperit ca daca adaug in lista Exclude locatia de la scanare un director ce contine in numele sau (sau intr-un director superior) caractere romanesti (ă,î,ş,ţ,â), atunci excluderea de la scanare nu functioneaza.


    Este posibil ca bug-ul sa apara si in cazul altor caractere (cum ar fi cele spaniole).


    Cris.


    Este indicat ca numele directoarelor si al fisierelor sa nu contina caractere romanesti.


    Doar textele si informatiile incluse in documente pot contine caracterele romanesti.


    Exista acest bug in toate versiunile programelor de securitate ale Softwin si folosirea


    diacriticelor sau a anumitor caractere speciale, nu este recomandata a fi folosita la


    denumirea directoarelor sau fisierelor nici in cazul folosirii altor solutii de securtitate


    si ingreuneaza pe deasupra si posibilitatea recuperarii de fisiere sterse acidental sau


    recuperarea de date de pe HDD defecte, cu partitii sterse accidental. Caracterele


    speciale trebuie folosite doar in interiorul documenteleor si nu in numele lor pentru


    usurarea muncilor administrative si a recuperarii, dezinfectarii directoarelor si fisierelor.


    Noroc.