Bitdefender Internet Security-un Produs Care Renaste Din Cenusa

niroz
editat iulie 2014 în Produse bitdefender 2015

Bitdefender Internet Security-un produs care renaste din cenusa, cu setarile implicite ruleaza perfect pe o configuratie Windows 64bit si hardware de nivel peste mediu.Folosesc o licenta oferita gratuit de 6 luni.Candva am fost beta tester,ani la rand pana cand directia pe care mergeau Bitdefender nu a coincis cu a mea si colaborarea a incetat.Cred ca ACUM sunt la conducerea firmei aceia din ani 2009,2010,2011 cand bit-ul mergea si proteja ca acum-PERFECT!....sa nu exageram ,se poate si mai bine,dar eu sunt din nou multumit.Cateva cuvinte legat de ....rapid,fara impact asupra OS-ului(configuratie medie -macar),cu lipsuri la firewall ,antispam (optiuni insuficiente pt. ambele functii)...interfata intuitiva dar mohorata la fata ca un om suparat,la Setari Generale vad ca au lasat butoane disponibile pt. noi functii,...recomand culoarea butonului din bara de activitati sa fie colorat in ROSU cand sunt probleme si Verde cand totul e OK!ASTA CA UN REPER PT. UTILIZATORI!Pacat ca oamenii care creaza acest soft nu sunt si ei ROMANI ca si noi pt. a oferii simultan interfata in ROMANA si ENGLEZA!


E bine,va multumesc!! :D

Comentarii

  • Bitdefender Internet Security-un produs care renaste din cenusa, cu setarile implicite ruleaza perfect pe o configuratie Windows 64bit si hardware de nivel peste mediu.Folosesc o licenta oferita gratuit de 6 luni.Candva am fost beta tester,ani la rand pana cand directia pe care mergeau Bitdefender nu a coincis cu a mea si colaborarea a incetat.Cred ca ACUM sunt la conducerea firmei aceia din ani 2009,2010,2011 cand bit-ul mergea si proteja ca acum-PERFECT!....sa nu exageram ,se poate si mai bine,dar eu sunt din nou multumit.Cateva cuvinte legat de ....rapid,fara impact asupra OS-ului(configuratie medie -macar),cu lipsuri la firewall ,antispam (optiuni insuficiente pt. ambele functii)...interfata intuitiva dar mohorata la fata ca un om suparat,la Setari Generale vad ca au lasat butoane disponibile pt. noi functii,...recomand culoarea butonului din bara de activitati sa fie colorat in ROSU cand sunt probleme si Verde cand totul e OK!ASTA CA UN REPER PT. UTILIZATORI!Pacat ca oamenii care creaza acest soft nu sunt si ei ROMANI ca si noi pt. a oferii simultan interfata in ROMANA si ENGLEZA!


    E bine,va multumesc!! :D


    Sustin ideea cu butonul verde pe bara de activitati deoarece in versiunea actuala e mai greu de vazut daca apar probleme.

  • Georgia
    Georgia ✭✭✭

    Va multumim pentru feedback.


    Bitdefender 2015 nu a fost lansat inca in Romania, ci doar in tarile anglofone. Din acest motiv interfata este disponibila momentan in limba engleza. La data lansarii in tara noastra interfata va fi, evident, in limba romana.


    O seara placuta!

  • bdl
    bdl ✭✭✭

    Dna Georgia puteti sa-mi raspundeti la cateva intrebari?


    1.De ce sa renuntat la modul decizional la firewall?


    2.De ce nu ati reusit sa lansati produsul pentru toate tarile in acelasi timp?


    3.De ce nu implementati nimic din ce doresc clientii care va seziseaza pe forum?


    4.Se va mai implementa modul decizional pentru firewall?


    5.Cand se vor lansa produsele 2015 in limba romana,20 de zile trecute de la lansarea in limba engleza este foarte ...putin.


    6.Credeti ca politica care o adoptati este cea mai stralucita,lansari si update de produs la date diferite?


    7.Daca ati face parte din staff ce nota ati da produsului BitDefender Total Security 2015 si de ce?


    Multumesc sper sa raspundeti sincer cum va raspundem si noi cei care platim dar nu ne ascultati!

  • Georgia
    Georgia ✭✭✭

    Buna ziua,


    Voi incerca sa va raspund in masura informatiilor la care am acces.


    Trebuie sa intelegeti ca deciziile de acest tip (desfiintare sau implementare module, data lansarii unui produs antivirus, etc.) se iau la un alt nivel din companie, de catre persoane care lucreaza in departamentele de marketing, respectiv de product manager. Forumul Bitdefender este moderat de cei care lucreaza la departamentul de suport tehnic si nu avem acces la unele informatii. Noi trimitem toate sugestiile si cererile clientilor atat primite pe forum, cat si pe email, telefon sau chat catre departamentul aferent. Dar nu putem promite ca vor fi implementate.


    Motivele clare pentru care a fost eliminat Modul Decizional din Bitdefender 2015 nu imi sunt cunoscute. S-a dorit modificarea functionalitatii, astfel incat sa genereze alerte pentru toate modulele Bitdefender, nu doar pentru Firewall. Dar nu s-a reusit integrarea in produs la timp pentru lansare. Cu toate acestea, va fi disponibil din nou in Bitdefender 2015, intr-o viitoare iteratie.


    Referitor la data lansarii Bitdefender 2015 in limba romana: nu avem o data fixa, cel mai probabil saptamana viitoare sau in maxim 2 saptamani. Legat de lansarea defazata la produsului la nivel mondial: se doreste acest lucru. Pe langa tehnicile de marketing de care se tine cont, se pastreaza cel putin 12 luni de la data lansarii in anul anterior in tara respectiva. Sunt mai multi factori la mijloc, nu are sens sa detaliez aici.


    Regulile acestui forum ma impiedica sa va raspund la ultima intrebare.


    O zi placuta!

  • Dna Georgia puteti sa-mi raspundeti la cateva intrebari?


    1.De ce sa renuntat la modul decizional la firewall?


    2.De ce nu ati reusit sa lansati produsul pentru toate tarile in acelasi timp?


    3.De ce nu implementati nimic din ce doresc clientii care va seziseaza pe forum?


    4.Se va mai implementa modul decizional pentru firewall?


    5.Cand se vor lansa produsele 2015 in limba romana,20 de zile trecute de la lansarea in limba engleza este foarte ...putin.


    6.Credeti ca politica care o adoptati este cea mai stralucita,lansari si update de produs la date diferite?


    7.Daca ati face parte din staff ce nota ati da produsului BitDefender Total Security 2015 si de ce?


    Multumesc sper sa raspundeti sincer cum va raspundem si noi cei care platim dar nu ne ascultati!


    Sunt total de acord cu tine , si as dorii sa-ti raspund eu la intrebarile pe care Georgia le-a evitat .


    1. Total ineficient - Nu pot sa-l faca decizitional , aplicatiile trec cu sau fara voia Firewall-ui. Cei care lucreaza nu sunt capabili de asa ceva.


    2.Banii cei multi vin din alte tari nu de la noi .Suntem neimportanti.


    3.Pentru ca nu vor .Ei se cred foarte destepti si cum ar putea sa bage in seama prostii ca noi. Lipsa de comunicare intre angajati. Manager de proiect slab pregatit.


    4.Da


    5.Prima decada a lunii august.


    6.Ei asa cred.Fiecare update implica modificarea partiala a softu-lui ,remediaza ceva si distrug altceva ,pana la aparitia noului 2016,2017... va fii tot asa.Ai de ales intre un scorpion pe mana stanga sau paianjen pe mana dreapta.


    7.............


    Georgia este nevinovata saraca , o compatimesc (ca multi altii) ,Nu stiu de ce o mai intrebati ,ea singura a spus nu depinde de eu.Fara suparare.

  • Sunt total de acord cu tine , si as dorii sa-ti raspund eu la intrebarile pe care Georgia le-a evitat .


    1. Total ineficient - Nu pot sa-l faca decizitional , aplicatiile trec cu sau fara voia Firewall-ui. Cei care lucreaza nu sunt capabili de asa ceva.


    2.Banii cei multi vin din alte tari nu de la noi .Suntem neimportanti.


    3.Pentru ca nu vor .Ei se cred foarte destepti si cum ar putea sa bage in seama prostii ca noi. Lipsa de comunicare intre angajati. Manager de proiect slab pregatit.


    4.Da


    5.Prima decada a lunii august.


    6.Ei asa cred.Fiecare update implica modificarea partiala a softu-lui ,remediaza ceva si distrug altceva ,pana la aparitia noului 2016,2017... va fii tot asa.Ai de ales intre un scorpion pe mana stanga sau paianjen pe mana dreapta.


    7.............


    Georgia este nevinovata saraca , o compatimesc (ca multi altii) ,Nu stiu de ce o mai intrebati ,ea singura a spus nu depinde de eu.Fara suparare.


    Imi marturisesc nestiinta si va rog sa ma lamuriti cu o problema:


    - ce inseamna firewall decizional ?


    Daca este vorba despre blocarea accesului la internet a unor aplicatii atunci eu am blocat citeva (nu ma intrebati motivul) si nu ies. Folosesc TS 2015.

  • bdl
    bdl ✭✭✭

    Dna Giorgia raspunsul dvs. face mai mult decat credeti pentru mine,impresia care mi-a lasat-o BTS 2015 de nefinisat se pare ca este adevarata,pacat ca managerii au facut asemenea greseala,la ce mai dati premii scumpe la beta testari care numai aia nu sunt!


    Eu nu sunt deloc multumit cum arata vers.2015 si o sa renunt sa-l mai folosesc,trec la cei de la E..T,care au cele mai bune setari pentru mine,imi pare rau si sper sa revizuiti produsul final mai bine si sa se tina cont si de parerea noastra cei care postam pe forum si testam cu adevarat,nu vrem premii doar un produs care sa fie cum va place dvs sa-i spuneti "Nr.1 mondial",nu este chiar asa...PACAT.


    Multumesc si respect pentru raspuns!

  • Imi marturisesc nestiinta si va rog sa ma lamuriti cu o problema:


    - ce inseamna firewall decizional ?


    Daca este vorba despre blocarea accesului la internet a unor aplicatii atunci eu am blocat citeva (nu ma intrebati motivul) si nu ies. Folosesc TS 2015.


    Firewall decizional inseamna ca atunci cand il activezi ar trebui sa ai control asupra tuturor aplicatiilor care se cupleaza la internet.Ceea ce nu se intampla !


    Acest lucru Bitdefender Firewall nu este capabil sa-l faca. Iar spe######tii de la Bitdefender nu stiu sa-l faca .Unele aplicatii le poti bloca altele nu .


    Poti sa adaugi cate reguli de interzicere vrei ele tot se vor cupla la internet. Si asta este un lucru rau deoarece aceste aplicatii culeg date despre tine (iti creaza profilul,culeg absolut toate datele care le ai in pc si multe altele), de aceea sunt unii care vor sa foloseasca mod decizitional.


    Dorim mai multa intimitate , plus ca ai mult mai multa stabilitate si viteza in functionarea pc-ului ( deoarece nu mai sunt aplicatii care sa te toarne pe internet ce faci,cine esti,unde navighezi,etc.


    Acest lucru ori nu se vrea ori nu se poate. Este nevoie de control total asupra populatiei .

  • bdl
    bdl ✭✭✭

    @nick90a iti spun ca din toate suitele care le-am testat si spun ca sunt ba nr1 ba nr2 sti tu care sunt,nici unul nu mi-a placut,setari putine,foarte putine,incearca E..T SS7 si o sa vezi despre ce vorbesc,am scris cu puncte puncte ca nu vreau sa se creada ca fac publicitate,eu am cumparat licenta de BTS2014 dar m-am grabit,acum cu versiunea 2015 renunt pana cand nu vad o schimbare!!

  • @nick90a iti spun ca din toate suitele care le-am testat si spun ca sunt ba nr1 ba nr2 sti tu care sunt,nici unul nu mi-a placut,setari putine,foarte putine,incearca E..T SS7 si o sa vezi despre ce vorbesc,am scris cu puncte puncte ca nu vreau sa se creada ca fac publicitate,eu am cumparat licenta de BTS2014 dar m-am grabit,acum cu versiunea 2015 renunt pana cand nu vad o schimbare!!


    bdl partial ai dreptate si am sa-ti spun de ce .


    1.Un antivirus bun este acela care iti ofera protectie totala ( Un antibiotic este bun pentru anumite boli iar pt. altele nu ) asa si cu antivirusul ,raspunde bine la anumiti virusi pe care ii executa iar pe altii nici nu ii vede.Noi credem ca avem pc-ul curat dar in realitate nu este asa ,este plin de virusi pe care antivirusul nu-i depisteaza.Poate imi vei spune ca antivirusul in urma comportamentului anumitor aplicatii poate stabili daca este un posibil virus ( frectii la piciorul de lemn - nu ajuta)


    2.Un antivirus devine exceptional daca are 2 interfete :incepator ( fara nici o setare ) , avansat ( cu setari functionale )


    3.Si ... este inteligent ( invata din mers si se autorescrie - stiu cateva soft-uri care fac acest lucru ,deci nu sunt povesti )


    Referitor la celalat produs de care ai mentionat E..t este bun dar mie nu-mi place ,mult prea multe setari in care daca intri ai facut praf pc-ul, antivirusul-este bun asa cum a fost optimizat de cehi (stii ca este produs de cehi ) Personal nu-l recomand.


    Daca cei de la Bitdefender ar tine cont de ce spunem noi pe forum fi sigur ca produsul ar arata altfel.Oricum ei nu se deranjeaza sa citeasca ceva,banii sa vina in rest ....,oare patronii stiu situatia ??????

  • Fratilor nu va mai obositi cu firewalul BD nu zic eu, expertii zic ca cel din windows este foarte bun.Pentru cei care nu cunosc firewalul Windows este deosebit de eficient si confera setari la nivel granular adica foarte amanuntite la care bd poate doar visa.Pentru o setare buna selectati intotdeauna "public network" intrati in control panel setari avansate blocati absolut to ce intra in firewall respectiv (inbound) si tot ce iese (outbound care nu corespunde vreunei reguli)


    In faza asta calculatoru are blocat tot ce intra si iese si deci puteti sa va apucati de adaugat reguli si de customizat - la browser (ie sau google chrome skype etc) vezi prt screen


    este de recomandat sa nu permiteti conexiuni inbound pt ca e ca si cum aveti o usa deschisa fara sa doriti sa iesiti afara.Deci la set avansate dati click pe inbound si pe urma la fiecare regula in parte clic dreapta si block connection


    In felul asta de ex cand deschid un browser trimit o solicitare (outbound) iar serveru raspunde la solicitare, respectiv firewalul windows acceptand o din moment ce a solicitat o ;)


    la advance settings selectati outbound rules si pe urma add new rule pe urma custom => this program path mergeti la exe-ul browserului cel mai probalil in program filesx86 va fi


    la browser alegeti protocol tcp (6) porturile remote puneti 80 adica http, 443(puneti virgula intre porturi) adica http secure daca folositi si stream adaugati si portu 1935 iar la porturi locale puneti port range-ul intre 1024-65535 primele 1024 de porturi fiind destinate sist de operare si nu vrei sa ai trafic pe acolo venit din browser.La scope respectiv ip-uri(pe romaneste) puneti "any" la local si remote


    puteti stabili cu usurinta ce program are nevoie la net intrand in task manager, performance, resource monitor, network.Notati aplicatiile eventual si porturile remote( cele populare gen 80, 443, 1935, 27017 steam, etc)si creati exclusiv reguli la iesire (outgoing rules)


    specificand cat mai multi dintre acesti parametrii ip local ip remote port local port remote cat si permiterea exclusiva outbound , se reduce foarte mult pericolul de a fi atacat


    Firewalul windows putini stiu este bidirectional (2 way firewall) si getioneaza traficul la iesire si la intrare si gestioneaza ipv6 superior firewalului BD care clacheaza exact unde trebuia sa fie mai puternic la reteaua de tip "public"


    O alta regula care este de luat in considerare este filtrarea adreselor nealocate inca ipv4 cat si ipv6 asa numitele bogon si a adreelor de tip martian care sunt adrese local utilizate exclusiv in zona retelelor locale(gen wireless ad hoc sau utilizarea imprimantei sau a unei retele lanpe care o aveti intre calc).Este important sa blocam aceste adrese spre a nu fi utilizate in zona internet.Nu trebuie sa avem trafic internet spre sau dinspre ele. mai multe detalii aici


    Cand doriti sa faceti update la windows odata la doua luni sau mai des exportati regula firewall pe care ati customizat o salvati o undeva dupa care resetati firewalul windows default faceti update dupa care importati regula salvata la loc.


  • singurele reguli out necesare default sint astea din imagine restu le puteti da block cu incredere