Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Fisier Pus In Carantina (gzquar) Fara Sa Ruleze Bitdefender

Optiuni

Salut, Am un fisier executabil care eu stiu ca este curat, insa multe programe anti-virus il gasesc drept "false positive", incusiv BitDefender.


De aceea am dezactivat BotDefender inainte de a-l executa. Dupa ceva timp insa ma trezesc cu el cu extensie gzquar si nu mai pot sa-l renumesc or sa-l execut, dar pot sa-l sterg. Am facut chiar exit BitDefender insa cum pun acest executabil pe calculator, un program din Windows (habar n-am care, ca BitDefender este facut exit) mi-l renumeste cu extensie gzquar. In mod normal asta este extensie de carantna BitDefender. Aveti vre-o explicatie va rog? Cum fac sa inceteze punerea in carantina? ... sau cum fac sa execut acel fisier, va rog? Multumesc frumos!

Comentarii

  • liva
    Optiuni

    Am descoperit ca, chiar daca fac exit BitDefender, serviciul gzserv ramane activ. Deci el ar fi responsabil de crearea carantinei, insa nu mi se permite sa-l opresc. Este vreo cale sa-l opresc, alta decat sa dezinstalez BitDefender? Am remarcat, de asemenea, ca fisierul meu poate fi scos din carantina din interfata BitDefender (chiar daca interfata era inchisa atunci cand a fost pus in carantina si, deci, nu ma asteptam sa fie acolo). Am mai facut asta o data acum vreo saptamana, insa ceva nu a mers pana la urma, nu mai stiu de ce. Sper sa fie ok acum. Merci!

  • Firestart
    editat septembrie 2014
    Optiuni
    Am descoperit ca, chiar daca fac exit BitDefender, serviciul gzserv ramane activ. Deci el ar fi responsabil de crearea carantinei, insa nu mi se permite sa-l opresc. Este vreo cale sa-l opresc, alta decat sa dezinstalez BitDefender? Am remarcat, de asemenea, ca fisierul meu poate fi scos din carantina din interfata BitDefender (chiar daca interfata era inchisa atunci cand a fost pus in carantina si, deci, nu ma asteptam sa fie acolo). Am mai facut asta o data acum vreo saptamana, insa ceva nu a mers pana la urma, nu mai stiu de ce. Sper sa fie ok acum. Merci!


    Daca sti ca fisierul respectiv este curat 100% poti sa il adaugi in lista de excluderi la acces dar si la scanare.Probabil fisierul este de fiecare data adaugat in carantina atunci cand scanezi si respectivul fisier sau cand il accesezi..asta in ideea in care nu cumva este totusi un element suspect care este accesat de undeva remote si este carantinat pentru ca este accesat :ph34r:

  • ...aceasta desteptaciune de antivirus mi-a bagat carantina un fisier back-up de sistem androit arhivat,fara a-l putea restaura...butoanele lui peste prajit nu functionau...ori faceti ceva util,ori lasati locul altora...da,da,ca toti doreii din tara asta o sa va justificati ca e gratuit HALAL!...bineinteles ca l-am pierdut... de ce naiba butoanele voastre sunt de cacat?...v-ati apucat de chinezarii?...butonul ala de restaurare e fals,caci cel de deschidere a locatiei si de stergere functioneaza...cel de restaurare VAX!