Bd 2008 Antivirus & Sunbelt Firewall 4.6.1820 Beta 5

De vreo saptamana m-am decis sa instalez in calculatorul pentru experimente SFP 4.6.1820 beta 5 alaturi de BD 2008 AV(XP 32bit).Toate par bune si frumoase pana la un scan profund cu BD 2008.Scanarea decurge in mod normal pana ajunge la sectiunea scanare rootkituri,aceasta scanare derulandu-se infinit.Inainte sa scot Jetico si sa pun SFP scanarea se derula normal.Nu are importanta daca dezactivez firewalul SFP via taskbar, fenomenul se repeta.

Comentarii

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat iunie 2008

    Poti sa pui te rog un screenshot aici?! ;)

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Poti sa pui te rog un screenshot aici?! ;)


    Nu cred ca e nevoie de screenshot.Fereastra vizibila e cea aferenta deep scanului si cu mesajul Scaning for rootkits in miscare.Dureaza forever iar la inchiderea ferestrei de scan calcul de obicei se blocheaza.Am reinstalat Bitu peste Sunbelt si tot asa face indiferent ca a fost build 11.0.16 sau 11.0.17.Probabil e ceva leagat de driverele de retea Sunbelt ori self protectionul firewalului.


    Momentan incerc sa vad ce zic si cei de la Sunbelt prin diverse forumuri.


    Poate se rezolva pana la urma pe cai nebanuite cu o noua versiune a firewalului,vom vedea.

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat iunie 2008

    Ai adaugat fisierele firewall-ului la Exclusions ?!

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    editat iunie 2008
    Ai adaugat fisierele firewall-ului la Exclusions ?!


    A fost adaugat la exceptii si la acces si la on demand.


    Dupa ce am intrat in legatura cu omul care se ocupa de programul beta SFP mi s-a sugerat sa incerc dezactivarea din Local Area Conection a driverului SFP ului.Sugestia n-a functionat.Dezinstaland SFP totul a revenit la normal.


    Trebuie sa adaug pentru clarificare ca doar la scanarea deep, care implica scan dupa rootkituri, apare acest bug.


    Daca scanez partitiile separat ,din meniul contextual totul e ok, rootkiturile nefiind target pentru aceasta scanare.


    Repet ,cand ajunge la sectiunea scanare dp rootkituri imi arata ca scaneaza dupa rootkituri ,timpul scanarii se deruleaza in timp real doar ca nu termina,simuleaza ca scaneaza.Odata oprita scanarea manual si inchise toate ferestrele BD la incercarea de restart calculatorul se blocheaza.Scaneaza toate fisierele in acceasi perioada de timp si cu SFP instalat si cu el lipsa doar scanarea rootkit face diferenta si se prelungeste nedetermiinat(in mod normal dureaza 1 ora si 45 si cu SFP instalat a stat si 5 ore si n-a terminat).


    Nu mi dau seama care e problema ,dar nu e o problema hardware ,cu Jetico sau fara firewall totul e normal.


    Eu doar am semnalat issue-ul.


    Pentru mine rezolvarea e simpla ,nu mai scanez dp rootkituri :)

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭

    Eu zic sa astepti versiunea finala ;)


    Totusi , e beta inca...nici macar RC :)

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Eu zic sa astepti versiunea finala ;)


    Totusi , e beta inca...nici macar RC :)


    Sunt de parere ca raul trebuie starpit de la radacina,cu cat mai repede cu atat mai bine :)


    SFP(fie el si in versiunea free) si BD antivirus formeaza impreuna o solutie buna de securitate si accesibila atat ca usurinta in utilizare cat si in ceea ce priveste costurile.Anul trecut am folosit cu succes BD 10 si SFP 4.5 free si am fost multumit avand in vedere ca firewalul din BD 10 era slabut rau.