Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Dc Nu Are Bitdefender Un Firewall Mai Puternic Sa Nu Mai Treaca Haceri La Mine In Comp

Optiuni

ce am vrut sa intreb da dc bitdefender nu are un firewall mai bun ? sa blocheze hackeri ca is satul de natia lor la mine in comp adun backdoruri mam saturat de ele faza e ca nici nu le depisteaza

Comentarii

  • muta si topicu la generale sory :D

  • alexcrist
    Optiuni

    Asta e intrebare de genul: "de ce BitDefender nu are un antivirus mai bun, pentru ca nu mi-a detectat un virus". :P


    Ok, serios vorbind... Firewall-ul din BitDefender isi face treaba (cel putin eu, pana acum, de cati ani folosesc BD cu firewall, nu mi-a ratat niciun program care cerea conexiune la net).


    Insa:


    1) Treaba firewall-ului nu este sa detecteze backdoor-uri, remote administration tools, si altele de genul asta. Firewall-ul pur si simplu intreaba atunci cand o aplicatie cere acces la internet. Iar daca aplicatia are nume "oficial", multi pur si simplu dau "Permite" fara sa se mai gandeasca. Esti sigur ca nu ai dat tu permisiune pentru acces la internet?


    2) detectia malware este treaba antivirusului. Daca ai sample-uri de malware nedetectate de BitDefender esti bine-venit sa le pui intr-o arhiva parolata si sa atasezi arhiva pe zona "Malware".


    BitDefender, ca orice alt AV, nu are detectie 100%. Si mai ales daca este vorba de malware "home-made". In ziua de azi sunt destui hackeri wannabe, care fac tot felul de tool-uri cretine, pentru a enerva pe altii...iar aceste tool-uri trec de multe ori nedetectate de antivirusi, pentru ca sunt mult prea generice si nu prea ai cum sa le prinzi inainte de a avea un sample...iar sample se primste greu, pentru ca acesti malware home-made nu sunt deloc raspanditit (doar intr-o retea, pe un hub DC++, etc...).


    Acestea fiind spuse... daca crezi ca ai o infectie activa in calculator, iti pot sugera cateva tool-uri de scanare, ca sa vedem exact ce se intampla pe la tine prin sistem (caz in care topic-ul va fi mutat inapoi la "Malware" :) )


    Cris.