Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Problema Cu Butonul Logs

Optiuni

Salut ! Butonul logs se blocheaza dupa update si scanare (rapida sau detaliata). Interfata cu tot cu procesul ei cateodata se blocheaza (not responding error). Aceste probleme sunt vechi de pe la primele versiuni nu se poate face ceva cu interfata ?


Mentionez ca am instalat antivirusul de multe ori si de fiecare data dupa restart apar problemele mentionate mai sus.


Am si cateva sugestii :


1) Butonul logs sa fie eliminat din interfata si in locul lui my bitdefender unde sa faci login


2) Jurnalele de scanare in butonul autoscan cu fereastra mare detaliata (cum era la butonul de logs)


3) Buton de update in interfata cu jurnale de update in fereastra mare detaliata


4) Buton de carantina in interfata cu fereastra mare detaliata


5) Posibilitatea de scanare rapida manuala (click pe iconul B quick scan si full scan)


Bitdefender Free este un antivirus foarte bun nu am avut probleme cu securitatea.


Daca bugurile si macar o parte din cele sugerate mai sus s-ar rezolva acest antivirus ar fi de nota 10 !