Protectie fisiere - Printer Pro by Readdle, o aplicatie sigura(!), a fost blocata!

Math_Matei
editat mai 2017 în Produse bitdefender 2017


Redutabilul dezvoltator al aplicațiilor pentru iOS și nu numai, pe nume READDLE, are o aplicație extrem de utila pentru posesorii imprimantelor fără wi-fi: Printer Pro Desktop


Am folosit-o de multe ori și eram extrem de mulțumit, pana astăzi, când dorind sa imprim un fișier de pe iPhone, aplicația de pe PC nu a dorit sa se deschidă.


 BitDefender-ul a blocat-o, văzând-o drept amenințare.


Am mari, mari dubii ca Readdle ar scoate versiuni de software cu viruși, motiv pentru care va rog sa analizați kit-ul, ce poate fi descarcat din AICI, ( versiunea pentru Windows ) iar dacă se dovedește a fi o alerta falsa, va rog s-o eliminați, astfel putând sa reinstalez aplicația și s-o folosesc!


 


Mulțumesc!


Snap2.png


Snap1.png

Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

Comentarii

  • Sorin G.
    Sorin G.
    editat mai 2017


    Salutare,


     


    Te rog sa trimiti executabilul blocat intr-o arhiva cu parola "infected" catre laboratorul nostru.


    https://www.bitdefender.ro/submit/


    Pana analizam aplicatia te rog sa adaugi o exceptie pe folder si proces.


    https://www.bitdefender.ro/support/-1784.html

  • Math_Matei
    editat mai 2017


    Mulțumesc mult Sorin!


    Am arhivat, parolat întocmai cum mi-ai indicat


    Cei de la suportul tehnic aplicației mi-au răspuns și ei


    " Hi Matei,


    Thank you for emailing us.

    We suspect the issue to be related to Firewall settings of your computer, you need to add Printer Pro Desktop in the list of allowed applications: Control Panel > System and Security > Windows Firewall > Go to advanced settings, add Printer Pro Desktop to the list of the allowed apps.

    Please perform that also for Bitdefender Total Security 2017 on your Mac.


    Feel free to buzz in case you have any additional questions. I'm happy to assist you.


    Best regards,


    Lyubov Tkachova,

    Readdle Support Team. "

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM