Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Ar Putea Folosi Bd In Viitor Cuda De Al Nvidia?

Optiuni

Avand in vedere puterea de calcul a GPU urilor moderne, s-ar putea recurge in viitor la utilizarea CUDA de la Nvidia ?


E posibila implementarea suportului CUDA in softwareul antivirus sau ...?


Tehnologia pare sa dea rezultate foarte bune in Folding Home.

Comentarii

  • alexcrist
    alexcrist
    editat septembrie 2008
    Optiuni

    Nu stiu ce sa zic la o asemenea propunere. De curiozitate, am cautat adineauri pe Wikipedia despre CUDA.


    Problema principala (zic eu) e ca nu e suportat decat pe NVIDIA. Asta presupune detectia placii de baza si, in caz de compatibilitate, sa foloseasca niste algoritmi. Altfel, alti algoritmi (deci complexitate mai mare). De asemenea, pot aparea probleme in caz de driveri corupti ai placii video (antivirusul ar da erori din cauza driverului grafic...).


    O alta posibila problema este ca nu am idee daca CUDA are acces la functii de kernel in sistemul de operare, functii de care un antivirus are foarte mare nevoie. (e posibil sa aiba acces, nu am idee...nu m-am documentat foarte mult)


    Parerea mea este ca cel putin pana cand CUDA nu va fi macar suportata de toate (sau majoritatea) placilor grafice, nu se merita complicarea unui antivirus cu implementarea acestor metode.


    Cris.