Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Adware/spyware ,poate Browser Hijack, Poate ...

Optiuni
Sm3K3R
Sm3K3R ✭✭✭
editat februarie 2009 în Discu355ii malware

Datorita faptului ca un DVD al un joc original s-a "gandit" sa se crape pe inelul interior ,m-am grabit sa-i fac back up,nu sunt genul de om care arunca 120 de lei pe geam.Zis si facut am downlodat Alcohol120_trial_1.9.7.6221 de aici


La instalare l-am inscris in registry control in BD 2009 AV cand am fost intrebat.De asemenea am inchis conexiunea si firewalul(din pacate).


La al treilea restart dupa instalare au aparut surprizele.Chiar inante de ecranul de shuting down ,cand inca mai erau iconite in task bar a aparut un popup in firefox(restartul s-a oprit miraculos) norocul meu ca era conexiunea inchisa ca cine stie ce aducea.Am gasit in temporare urmatoarele fisiere


La scanarea cu MalwareBytes s-a gasit un adware in registry.


La restart firewalul a cerut permisiune(exista si-n BD 2009 permisiunea) pentru activitatea urmatorului fisier care se regaseste in Program files in folderul Alcohol 120.


Cu aceasta ocazie am descoperit si un bug,cred.Am incercat sa dezactivez permisiunea in registry control pentru cele doua intrari din printul de mia jos si pur si simplu nu le pot sterge din lista :)

Comentarii

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    editat februarie 2009
    Optiuni

    Am mai descoperit inca 2 foldere in Program FIles create tot de instalerul alcoholului,nu le observasem


    pass infected

  • csalgau
    Optiuni

    In urma unei analize efectuate acum cateva luni aceste fisiere au fost delarate clean.


    Ele nu reprezinta Adware deoarece nu forteaza mesaje promotionale sau reclame in afara toolbarului si spatiului rezervat de acesta.


    Conduit sunt producatorii software-ului pentru toolbar. El este generic pentru toti clientii lor, configuratia efectiva fiind downloadata de pe serverele Conduit conform unor setari.


    Fisierul axcmd.exe este o parte din Alcohol 120% si reprezinta interfata produsului la linie de comanda. Este posibil sa ofere si servicii online.


    Despre dezactivarea permisiunilor, am notificat persoanele care se ocupa si bugul va fi remediat curand.