eroare accesare interfata router

olimpiu86
olimpiu86 ✭✭✭
editat noiembrie 2018 în Produse bitdefender 2019


Salut


Bitdefender cu ultimul update se pare ca blocheaza firmware-ul OpenWrt, cat si acesul la site-ul  https://gitter.im, aceasta problema duce la inaccesibilitatea interfetei web a routerului!


Ca si o rezolvare la aceasta problema trebuie dezactivat scanarea web criptata!


425964198_OperaUnsupportedprotocol.thumb.PNG.37f8d2b71bd33b89b1fca92fd8530d6f.PNG


 


Mozila eror.PNG


 


 


 


eroare accesare interfata web router.PNG


accesare.PNG

"Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"

Taguit:

Comentarii


  • Buna ziua, 



    Ati incercat sa excludeti URL-urile (inclusiv IP-ul accesat) in Securitate > Online Threat Prevention > Exceptii? 



    Este rezolvata situatia astfel?



    Va multumesc. 

  • olimpiu86
    olimpiu86 ✭✭✭
    editat noiembrie 2018


    Nu are nici un efect, era de mult exclus IP-ul de conectare a routerului, doar ca la excludere apare doar IP-ul "192.168.1.1 " si nu toata adresa de accesare https://192.168.1.1/cgi-bin/luci/


    Daca se poate sa anulati cumva printr un update atentionarea ca am dezactivat scanarea web criptata , poate chiar am omis si nu vreau sa imi fie scanat traficul criptat de catre bitdefender!


    Pana acum nu am intampinat aceasta problema chiar daca scanarea web criptata era activata, tin minte la versiunile anterioare nu erai atentionat ca ai dezactivata aceasta functie, de aceea va rog sa scoateti atentionarea, chiar doresc sa renunt la aceasta setare "implicita"!


     


    Si ar mai fi acest site care este curat, raportare fals pozitiv!


     


    Multumesc

    fals pozitiv.PNG

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"


  • Buna ziua, 


     


    Conform mesajului pagina este blocata deoarece certificatul nu este valid, cel mai probabil acolo este o problema pe site (desi nu malware in acest caz). "Detectia" respectiva nu poate fi scoasa, deoarece website-ul nu este marcat de noi intr-o baza de data, analiza certificatului se face pe loc. 


    In mod normal ar trebui sa primiti o eroare la accesarea acelui website chiar si cu Scanarea Web Criptata pe off. 



    Puteti testa daca toate situatiile sunt rezolvate atunci cand dezactivati functia "Prevenire Amenintari Retea"  din "Online Threat Prevention" ? 



    Multumesc. 

  • olimpiu86
    olimpiu86 ✭✭✭
    editat noiembrie 2018


    Da, testez acum!

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"

  • olimpiu86
    olimpiu86 ✭✭✭
    editat noiembrie 2018


    Dupa ce dezactivez scanarea criptata nu mai blocheaza nici site-ul si nici accesul catre router!


    Pana acum nu am avut aceasta problema , de la ultimul update de azi dimineata au intervenit aceste probleme!


    As fi recunoscator daca puteti lasa la aprecierea utilizatorul daca vrea sa foloseasca aceasta obtiune, oarecum momentan suntem constransi sa o folosim daca nu vrem sa ne apara atentionarea ca este dezactivata aceasta setare...!


    Multumesc

    bit.PNG

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"



  • 1 minute ago, olimpiu86 said:



    Dupa ce dezactivez scanarea criptata nu mai blocheaza nici site-ul si nici accesul catre router!


    Pana acum nu am avut aceasta problema , de la ultimul update de azi dimineata au intervenit aceste probleme!


    Multumesc



    Puteti incerca site-ul in incognito mode cu scanarea web criptata pe off? In cazul meu este aratata o eroare de certificat. 


  • Da pot accesa!


     


     

    bitdefender.PNG

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"


  • Buna seara, confirm si eu ca dupa ultimul update de ieri, Bitdefender imi blocheaza mare parte din site-uri spunand ca sunt nesigure. Inainte de asta nu am intalnit niciodata aceasta problema.


    Exemple de site-uri: bitdefender.ro, digi24.ro, emag.ro etc. Deci site-uri legitime. Ele merg numai daca dezactivez "Encrypted web scan" din interfata Bitdefender. Build-ul este 23.0.14.61, updatat ieri. Am transmis si problema prin email celor de la suport Bitdefender. Sper sa o rezolve rapid, este extrem de neplacut.


    O seara buna!

  • olimpiu86
    olimpiu86 ✭✭✭
    editat noiembrie 2018


    Buna ziua,


    Problema persista, trebuie sa deschid un tichet pentru aceasta problema in tabul - suport - centru asistenta Bitdefender?


    Multumesc

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"



  • On 11/4/2018 at 6:29 PM, olimpiu86 said:



    Buna ziua,


    Problema persista, trebuie sa deschid un tichet pentru aceasta problema in tabul - suport - centru asistenta Bitdefender?


    Multumesc



    Buna ziua, 



    Va rog sa trimiteti un email la bitsy@bitdefender.com legat de aceasta situatie. Va multumesc!


     



  • On 11/1/2018 at 11:48 PM, Bogdan76 said:



    Buna seara, confirm si eu ca dupa ultimul update de ieri, Bitdefender imi blocheaza mare parte din site-uri spunand ca sunt nesigure. Inainte de asta nu am intalnit niciodata aceasta problema.


    Exemple de site-uri: bitdefender.ro, digi24.ro, emag.ro etc. Deci site-uri legitime. Ele merg numai daca dezactivez "Encrypted web scan" din interfata Bitdefender. Build-ul este 23.0.14.61, updatat ieri. Am transmis si problema prin email celor de la suport Bitdefender. Sper sa o rezolve rapid, este extrem de neplacut.


    O seara buna!



    Buna ziua, 



    In cazul in care persista aceasta situatie va rog sa imi oferiti ID-ul tichetului pentru a putea verifica cazul dumneavoastra.


    Va multumesc!

  • olimpiu86
    olimpiu86 ✭✭✭
    editat noiembrie 2018


    Buna ziua,


     


    Probleama persista, numar tichet 2018110416460002.


    Daca aveti nevoie de mai multe informatii intrati in legatura cu programatorii de la OpenWrt...   https://forum.openwrt.org/t/firefox-error-ssl-error-no-cypher-overlap-when-using-luci-https-access/24465


    Multumesc

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"

  • olimpiu86
    olimpiu86 ✭✭✭
    editat decembrie 2018


    Buna ziua,


    Cand aveti de gand sa rezolvati aceasta problema?


     A trecut o luna de zile de cand am semnalat aceasta problema!


    Multumesc

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"


  • Buna ziua, 



    Situatia a fost transmisa catre departamentul de dezvoltare, insa nu este disponibil un termen de rezolvare in acest moment. 



    Imi cer scuze pentru neplacerile cauzate.


    Multumesc!


  • Multumesc pentru raspuns!

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"

  • olimpiu86
    olimpiu86 ✭✭✭
    editat februarie 2019


    Salut,


    Azi am observat ca problema s a rezolvata!


    Mersi


     


    Capture.PNG

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"


  • Salut,


    Problema persista pe browserele: Opera, Internet Explorer si Microsoft Edge!


    Poblema  rezolvata pentru browserele:Fierfox, Google Chrome  si Waterfox!


    Multumesc

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"


  • Buna ziua,



     



    In urma e-mailului primit am urmat pasii recomandati de dumneavoastra, am ultima versiune de  Bitdefender instalata, 23.0.19.85.



    Am reusit sa accesez interfata Luci a softului OpenWrt de pe urmatoarele browsere:Firefox, Google Chrome, Internet Explorer toate cu ultimile versiuni de soft si update-uri de windows 10 Pro la zi.



    Nu am reusit sa accesez interfata Luci de pe browserul Microsoft Edege.



     



    Multumesc

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"


  • Buna seara,


    Se pare ca rezolvarea la aceasta problema vine cu ultima versiune de Bitdefender 23.0.22.97!


    Multumesc

    Capture1.PNG

    "Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"