Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

BitDefender 10 si gradul de ocupare al resurselor

Optiuni

Buna seara. As dori sa stiu cum se comporta Bitdefender 10 pe un Core Duo 6420 cu 2 GB Ram si cam cat resurse ocupa. Ma intereseaza ca prezenta antivirusului in sistem sa fie aproape nula, dar si sa fie eficient la dezinfectie.

Comentarii

  • Buna seara. As dori sa stiu cum se comporta Bitdefender 10 pe un Core Duo 6420 cu 2 GB Ram si cam cat resurse ocupa. Ma intereseaza ca prezenta antivirusului in sistem sa fie aproape nula, dar si sa fie eficient la dezinfectie.


    Salut!


    Pe-un sistem ca al tau (banuiesc), BD 10 ar trebui sa "zboare", adica sa nici nu-l simti ca exista. Bineinteles ca o amprenta asupra consumului de resurse o are si gradul de protectie pe care il doresti, de exemplu BD nu va consuma la fel de mult resurse daca nu are B-HAVE activat sau nu este setat sa deschida arhive. Conteaza doar sa-l configurezi bine.


    Andrei

  • oclaudiu
    Optiuni
    Salut!


    Pe-un sistem ca al tau (banuiesc), BD 10 ar trebui sa "zboare", adica sa nici nu-l simti ca exista. Bineinteles ca o amprenta asupra consumului de resurse o are si gradul de protectie pe care il doresti, de exemplu BD nu va consuma la fel de mult resurse daca nu are B-HAVE activat sau nu este setat sa deschida arhive. Conteaza doar sa-l configurezi bine.


    Andrei


    Pentru un utilizator obisnuit, cum trebuie configurat BitDefender 10 pentru ca consumul de resurse sa fie cat mai mic ?

  • Pentru un utilizator obisnuit este destul sa se seteze nivelul de protectie al antivirusului pe "Implicit". De asemenea, poti intra la Nivel Personal si poti sa setezi manual unii parametrii, cum ar fi dimensiunea maxima a fisierelor scanate de BD (implicit 5000 Kb ~ 5 Mb) sau sa nu deschida arhivele si fisierele impachetate. Daca ai tu vreun director care esti sigur ca este curat poti sa-l adaugi la sectiunea de excluderi.


    Antispyware eu cred ca poti sa-l lasi pe "Implicit", AntiSpam-ul pe "Moderat" si firewallul in functie de necesitatile tale. (eu il las pe "Intreaba", ca sa am control total).


    Andrei