Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bdis 2009 Blocheaza Ics

Optiuni

bdis 2009, 2008, si v10 blocheaza total ics-ul. retelele ambele pe full trust, enable ics bifat, ambele retele pe trust la zones, si nimic. ics-ul nu merge. pachetele de cerere ajung pana in server (calculatorul cu bdis instalat si cu ics) si acolo sunt blocate.


din 9 iulie astept un raspuns de la echipa de suport bd si pana la ora actuala nici unraspuns concret ... respectiv nimic mai mult decat sa-mi ceara log-uri, rapoarte de configuratie si sistem, si sa ma idrume spre raspunsurile la probleme tangentiale din faq, pe care deja le citisem si nu reprezentau o rezolvare. deci ... suportul oferit pana acum e nul.


s-a mai lovit cineva de problema asta ? a reusit cineva sa o rezolve in vre-un fel ?


multumesc anticipat.

Comentarii

  • alexcrist
    alexcrist
    editat septembrie 2008
    Optiuni

    Salut calinutz,


    Ai alte produse de securitate instalate?


    Firewall-ul din Windows este activ? (daca da, dezactiveaza-l)


    Ce setari ai la retea, pe sistemul care ruleaza ICS? (adica ce IP ai la placa de retea cu ICS)


    Daca dezactivezi BD Firewall merge? (doar dezactivat, nu dezinstalat)


    Ideea e ca merge ICS in BitDefender. Acasa am BD 2008 IS (am avut si v10 IS) si merge ICS pe el (folosesc de fiecare data), iar pe laptop am TS2009 si de asemenea merge ICS (l-am folosit o lunga perioada). Problema trebuie sa fie undeva in setari.


    Cris.

  • nu am alte produse de securitate instalate. firewall-ul de windows dezactivat.


    cu firewall-ul dezactivat nu merge. cu bdis dezinstalat, merge perfect. pur si simplu dezinstalez bdis fara sa umblu la setari, si merge. il instalez, si nu mai merge.


    la placa de ip cu ics am ip-ul public, pe cealalta am ip-ul de lan. stiu cum se face ics, am avut bdis v10 si a mers cu ics, pana la un update ... dupa care a murit. am citit faq-ul si rezolvarea, dar in cazul meu nu da rezultate.


    daca ai chef si timp iti dau odata remote pe server si pe client sa intri si sa testezi ...


    multumesc pentru raspunsul prompt.

  • Din pacate, timpul este o resursa destul de limitata in cazul meu. :(


    Incearca asta (doar de test): pe sistemul cu ICS (sa-l numit Gateway), la placa conectata la internet, intra la proprietati si debifeaza BitDefender Firewall NDIS Filter Driver si incearca conexiunea.


    Apoi bifeaz-o inapoi, si debifeaza driverul pe placa conectata la intranet si testeaza din nou. Vezi care este situatia.


    Cris.

  • Chris ... esti bun la rezolvat probleme ... dupa testul cu bifari/debifari BitDefender Firewall NDIS Filter Driver pe conexiunile de internet / intranet si-a dat drumu. deci e rezolvata.


    as fii curios totusi curios de o explicatie tehnica ... daca o poate cineva deduce si enunta.


    In concluzie, merci de sfaturi. s-a rezolvat.

  • al doi-lea test in alta locatie, retea cu ics, similara cu cea de acasa, aceeasi procedura (debifat BitDefender Firewall NDIS Filter Driver la conexiunea de internet, repair, rebifat BitDefender Firewall NDIS Filter Driver, reapir, accelasi lucru si la conexiunea de intranet, cate un repair la statiile care primesc net prin ics) si merge ca uns.


    totusi imi depaseste capacitatea de intelegere ...

  • alexcrist
    alexcrist
    editat octombrie 2008
    Optiuni

    Ai XP SP3 cumva?


    Parca citisem undeva (nu mai stiu unde) ca SP3 are un bug la ICS, si ca in anumite conditii, conexiunea este "taiata" de insusi nenea Windows, si ca problema se rezolva prin reboot. Probabil combinatia de "dezactivare-repair-reactivare-repair" produce acelasi efect.


    Pana acum nu am intalnit probleme la ICS si BD, si l-am incercat pe multe sisteme, in "conditii reale" (adica sisteme folosite zilnic cu tot felul de aplicatii instalate, nu sisteme de test). :)


    Cris.


    P.S.: Scuze de raspunsul intarziat. Nu mi-am dat seama ca raspunsesesi.

  • momentan am sp3, dar la fel facea si pe sp2, adia bloca ics.


    important e ca s-a rezolvat. multumesc mult cris.