setari VPN pentru accesare HBO.Go

JulianDoe
editat mai 2022 în VPN

Buna ziua,

Imi cer scuze daca n-am postat unde trebuie, dar nu am gasit niciun topic legat de VPN.

Am instalat Bitdefender Total Security cu VPN. De atunci, nu mai pot accesa HBO.Go. Primesc mesajul "Location Error".

Exista vreo solutie pentru a putea folosi totusi VPN-ul, modificand anumite setari, si sa fac sa functioneze si HBO.Go ?

Am incercat sa rezolv folosind Split tunneling, dar fara succes. Mai nou, chiar daca dezactivez VPN-ul, tot nu merge HBO.Go.

Multumesc.

Comentarii

  • Math_Matei
    editat aprilie 2022

    Pai nu înțeleg de ce ai folosi VPN când te uiți la HBO Max, ca Go-ul s-a cam dus de puțin timp!

    Ești sigur ca fără VPN iți funcționează?

    Poate exista urmatoarea problema, pe care tehnicienii HBO Max o stiu deja, la providerii de net ce oferă și IPv6, iar TV nu știe sa selecteze IPv4 ( Samsung-ul nu știe, doar LG știe asta ), HBO max nu va funcționa!

    Așteptam răspunsul tău!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • Ca urmare a nenumăratelor sesizări din partea utilizatorilor ce semnalau problema cu IPv6, echipa de dezvoltatori a HBO a lansat un update menit sa rezolve aceasta problema a incompatibilității cu IPv6. Acum totul e OK

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • Vreau sa mi se explice de ce cand este VPN-ul activat download-ul reduce viteza la jumatate.Din cauza asta am renuntat la VPN.Stiu ca este foarte folositor pt torrents dar de ce reduce viteza de download...?Cand dezactivez VPN-ul revine la viteza foarte mare.Multumesc.

  • Buna ziua!

    Cand activati facilitatea VPN pe un dispozitiv, tot traficul datelor ce merge catre si dinspre internet, se cripteaza intre dispozitivul dvs si capatul de iesire gateway oferit de furnizorul BitDefender.

    1-Criptarea acestor date necesita un efort deosebit atat pentru dispozitivul dvs cat si pentru echipamentul furnizorului VPN. De aici apar si scaderi de viteza.

    2-Iesirea prin gateway-ul VPN este de fapt o conducta care trece prin mai multe comutatoare de pachete (switch si routere), fiecare cu gradul lor de incarcare si cu limitari proprii de banda pentru utilizatori.

    3-Iesirea prin gateway-ul VPN va scoate in zone diferite din lume, aleator sau la alegerea dvs. lucru care poate din punct de vedere al optimizarii cailor de comunicatie sa va scurteze sau sa va lungeasca drumul catre destinatia respectiva.

    4-Pentru traficul de torent, nu are rost sa va ascundeti adresa reala, toti furnizorii de servicii, la solicitarea autoritatilor din tarile in care activeaza, pun la dispozitia acestora logurile de conectare cu sursa si destinatie. Daca dvs credeti ca internetul negru chiar este negru, va amagiti.

    5-Utilitatea VPN-urilor vine prin faptul ca reduce riscul de atac de tip "omul interpus" prin reducerea distantei de retea necriptata daca folositi adrese IP din zona geografica in care se afla siteurile de la care faceti cumparaturi si prin faptul ca acei furnizori va ofera servicii privindu-va ca utilizatori ai tarii respective. De ex. daca folositi adrese VPN pentru SUA si va uitati la HBO veti avea un nr. mult mai mare de filme ce pot fi selectate dar evident nu veti beneficia de subtitrarile in RO.

    6-Utilizarea VPN aduce avantajul suplimentar, deloc de neglijat pentru securitate, a interogarilor DNS care este putin spre deloc posibil sa fie deturnate. Altfel spus, destinatia IP accesata este cea solicitata. Asta pentru ca furnizorii de VPN, pentru siguranta lor dar si pentru mentinerea unui timp scazut al interogarilor DNS au conexiunile directe cu serverele TLD.