Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Sparge Codu Asta

Optiuni
aramdune
editat octombrie 2008 în Discu355ii generale

Buna ziua,


Vreau sa particip la chestia asta. Mi-am facut cont si am facut primele 3 nivele. Nu va mai povestesc cat de neergonomic este si ca aveti serverul web configurat prost.


In primul rand ce e cu chestia aia de upload fisiere care nu merge? Plus ca daca "incarci" un fisier nu apare scris nimic acolo. CSS magick.


Domnilor, ati auzit de <pre>? Ce e cu formatarea aia high tech unde codul e indentat in HTML si desigur, total neindentat pe ecran.


La "problema" 3 se specifica ca rezultatul e de forma nr:linie, dar nu zice daca numarul liniei incepe de la 0 sau 1, sau daca se numara comentariile... Prin trial & error se afla ca incepe de la 1 si se numara de sus. O problema, in C comentariile incep cu /*, nu cu <!-- ca in HTML. Aparent in toate problemele comentariile sunt cu <!--, deci tehnic trebuie modificate 2 linii pentru a merge programul. Trecem peste asta... Raspunsul nu e in nici un caz unic iar raspunsul asteptat de voi este incomplet.


Trecem si peste asta. Ajungem la 4. Rezolvarea este evidenta. Din pacate nu se specifica forma rezultatului. Voi faceti comparatie de stringuri cand este evident ca se poate scrie in mai multe moduri. De asemenea la 3 parca zicea ca sa scot spatiile, deci acum long diferenta devine longdiferenta -- total neacceptabil in limbajul C.


Deci domnilor, cum e? Am raspunsul corect dar nu pot sa-l folosesc.


PS: in formatarea voastra HTML super tech unele linii nu incap si se rup in 2, ceea ce afecteaza numaratoarea...

Comentarii

  • Salut, am sa dau mai departe problema ta si intre timp te pot pune si in legatura directa cu cei care se ocupa de problemele de pe site.


    Eu nu-ti pot da mai multe informatii pentru ca nu sunt in masura sa vorbesc despre programare :D


    Imi pare rau ca-ti da izul de ceva nefunctional, dar tocmai asta ar fii si ideea. Probabil avem nevoie de mai multi oameni ca tine.

  • Salut, nici un raspuns? Nimic? :).

  • Problemele au fost semnalate si astept si eu la randul meu un raspuns ca sa vedem ce se va modifica.


    De indata ce am acel raspuns o sa vi-l comunic si voua.

  • sogard
    editat noiembrie 2008
    Optiuni

    Unu din primele mele interviuri pe vremuri a fost la BD. Atunci stiu ca mi-au dat un test de 100 pagini cu intrebari dalea extrem de idioate. Dupa vre-o 50 de intrebari de genu ce face comanda "man man" si daca pentru linux iti trebuie tastatura cu enteru mai mic sau mai mare m-am enervat si mi-am bagat picioarele si am scris mare RTFM le-am trantit testu pe masa si m-am carat de acolo. Intre timp anumite persoane care au plecat de acolo mi-au povestit ce pasionant e sa lucrezi acolo si cum e cu domnu care vine cu metrou la servici si mananca covrigi cea ce m-a facut sa nu regret nici un moment faptu ca nu fac parte din echipa lor.


    Ieri sa dat pe jokes linku la dracovenia de "nespargeminfiguri" care oricum e un alias prost facut (vezi http://www.spargecoduasta.ro/?junk-antivirus) si m-am gandit: "Cool python challenge without the fuzz"


    Dar ca de obicei istoria se repeta si din nou trebuie sa imi testeze rabdarea cu tampeni de genu "in cate moduri tampite se poate scrie o linie de cod ca sa se potriveasca cu junku vostru de if".


    Am incercat cu pointer am incercat cu paranteze, am incercat adresare de genu pe1[0] si tot nimik am facut pana si un program sa genereze toate combinatiile de lini cu mai multe si mai putine spati , si fara spatie ,etc ... nimk.


    Asa ca inca lamuritzine si pe noi cum <editat> vreti sa scriem amarata aia de line


    23:long diferenta = ( *( elev_t ** )pe1 )->puncte - ( *( elev_t ** )pe2 )->puncte;


    ca suntem si noi curiosi ce <editat> urmeaza dupa.

  • alexcrist
    alexcrist
    editat noiembrie 2008
    Optiuni

    sogard from umbrella, te rog sa te calmezi. Daca vii aici sa injuri in toate directiile, vreau sa iti spun ca nu te tine nimeni legat de acest forum, si esti oricand liber sa pleci.


    Personal nu vad absolut nimic rau in a da un test de 50 de intrebari, mai mult sau mai putin banale, pentru un post de programator (de fapt, pentru orice post, in orice domeniu). Cumva trebuie sa demonstrezi ca stii ceea ce pretinzi ca stii, nu-i asa? Sau vrei sa fi angajat doar pe vorbe?


    Nu, nu vorbesc in numele firmei BitDefender, pentru ca nici macar nu am cea mai vaga idee ce contine site-ul in cauza. Vorbesc in general.


    Si pentru ca tot "iti bagi picioarele", sa-ti dau si eu un sfat: RTF un manual de limba romana, si las-o mai moale cu injuratul pe un forum public!


    Cris.

  • Nu am zis ca era ceva rau in faptu ca era un test de 50 de intrebari. Rau era faptu ca intrebarile erau un pic cam lipsite de sens.(sau hai sa le zicem: fara sare, ceva un pic mai practic ar fi fost mai atractiv)


    De calmat sunt foarte calm, nu iti face probleme. Faptu ca am un stil aparte de exprimare nu inseamna ca sunt nevros, inseamna doar ca sunt special. Si fraza de pe site "Nu ne intereseaza cum arati, cum te imbraci sau in ce an de facultate esti." m-a facut din greseala sa cred va intereseaza cu adevarat "cat de pregatit esti." ... la programare nu la limba romana. Cat despre injurat nu am injurat eu doar incercam sa imi exprim sentimentele de la momentul respectiv intr-un mod expresiv. (mai sti ... poate sunt emo :D )


    Cate despre cuvintele pe care tocmai le-ai editat cred ca sunt cuvinte care sunt care se fasesc in DEX si cred ca daca ma incapatinez un pic le gasesc si in Biblie sub o forma sau alta.


    Imi cer scuze daca cineva s-a simtit ofensat, nu asta a fost intentzia. Cea ce probabil am vrut sa spun e facptul ca aceasi mentalitate de genu "ca sa lucreze la noi trebuie sa aiba multa rabdare si sa nu se enerveze repede" s-a transimis si asupra respectivului site.


    Faptul ca ai sa nu cea mai vaga ideie ce contine situl respectiv nu cred e chiar o lauda, poti sa intri sa vezi macar ce culoare are, asa 4 fun, cum am facut si eu. Faptu ca vrei sa te disociezi de respectivul site nu e de condamnat, desi trebuie sa recunosc ca ideia sitului e genial dar din pacate implementarea nu la fel. Nu sunt singuru care am aceast opinie, am mai vazut si pe forumu de la chip cativa rataciti in aceasi dilema. Asa ca eu va sfatuiesc ori sa aruncati pisica si sa ziceti "nu noi l-am facut, la facut aia de la [put your goat file here]" ori sa bagati scuza de genu "ideia era sa vedem cata rabdare aveti sa gasiti raspunsu corect, catodata la noi in echipa va confrontati cu astfel de probleme si trebuie sa dati dovada de rabdare si ingeniozitate" sau puteti sa veniti cu un twist interesant de genul "nu trebuie sa dati determinati raspunsul, ci sa spargeti situ si sa gasiti fisieru cu raspunsuri" cea ce ar da dovada de ingeniozitate si neconformism.


    Imi cer scuze daca am facut pe cineva sa se simta ofensat, si nu asta a fost ideia postului. 10x and had fun.

  • Poate nu m-am facut foarte bine inteles... cand am spus sa nu se mai faca off-topic, m-am referit la toata lumea, nu numai la naucul.


    In fine, toate posturile legate de subiectul naucul au fost mutate unde le e locul. In acest topic sa se continue discutia legata de subiectul din primul post.


    Discutia despre naucul urmeaza aici: http://forum.bitdefender.com/index.php?s=&...ost&p=42765


    Cris.

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat noiembrie 2008
    Optiuni

    Ceea ce a vrut Cris sa spuna (in stilul sau elegant :) ) este ca la primul offtopic/flame pe acest topic se va lasa cu warn si suspend :D


    Valabil pentru toata lumea. In curand ce este offtopic aici va fi invisible sau sters.

  • Salut, nici un raspuns? Nimic? :).


    Inca asteptam ......

  • Se mai lucreaza inca la el, cand o sa am o stire o sa o pun pun aici si o sa aflati toti. Dar am mai zis asta odata.

  • rootkit
    Optiuni

    Oftopic-ul a fost sters ;)

  • vladut
    editat noiembrie 2008
    Optiuni

    Salut,


    1. Ma bag si eu in seama! Interesanta ideea cu spargecoduasta.com. Pacat ca e implementata cam prost... eu nu am reusit inca sa ma prind la problema 3 care e numarul liniei... adica cum naiba se numara? poate imi spune si mie cineva, mai mult de curiozitate pentru corasonul meu...


    2. Am fost si eu acum cativa ani la Bitdefender la un interviu, ca am mai vazut lume suparata pe aici... pe langa prostiile psihologice cu completat patratele, am dat un test tehnic dragut. Mi-au dat un exe si un program criptat cu exe-le in cauza. Si m-au lasat 3 ore sa fac un program in c care decripteaza fisierul criptat si sa-l decriptez. Mi-a luat un pic mai mult da i-am dat de cap. A fost cel mai misto test tehnic pe care l-am dat vreodata! Partea naspa a fost la intelegerea financiara cu baietii si modul in care am fost tratat... adica dupa testul tehnic ma cheama la un interviu cu un manager... ma duc la ora stabilita si mumu... ca mr manager nu mai vine... nu puteati si voi sa dati un telefon? Si dupa aia imi prezinta oferta nenea cu care am dat testul tehnic... io am cerut x. Ei mi-au oferit x minus 10%... si ca nu sunt toti pe cartea de munca, si ca includ si bonurile de masa de fapt. Le-am zis pas. Iar site-ul spargecoduasta.com este in aceeasi linie: o idee de marketing buna aplicata extrem de prost in mod practic, care in mod cert nu-si va atinge scopul enuntat! Desi ca imagine de piata pentru necunoscatori ideea e buna! Iar clientii companiei nu suntem noi potentialii angajati, asa ca felicitari oamenilor de la marketing!


    Regards,


    Vladut

  • Big McLargeHuge
    editat noiembrie 2008
    Optiuni

    La problema 3 numarul liniei e [removed]; se numara 1-based, incluzind si comentariul din cap. Vezi ca separatorul dintre numarul liniei si raspuns e doua puncte, dar si linia incepe cu doua puncte, deci raspunsul incepe cu "[removed]::". Evident, partea cu numarul liniei e complet degeaba, ca doar nu mergea raspunsul in vreo alta linie din programul ala (mai multa gargara pe tema asta aici).


    //moderator edit: este un concurs pentru un job, fiecare se descurca-nu trebuie sa pui raspunsurile aici

  • Deci tot asa de rapid se rezolva si alte probleme tehnice mai complicate cum sa rezolvat si asta ?


    @vladut: testul ala tehnic de care zici tu, si care mi-a placut enorm de mult, l-am dat si eu ... numai ca in alta parte unde, daca nu ma insel, ideia respectiva e preluata chiar de la BD. ;)