Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bitdefender Antivirus free - probleme online video

Optiuni
hone
editat aprilie 8 în Antivirus Free

Salut,

Folosesc de curand Bitdefender Antivirus Free pentru Windows (https://www.bitdefender.ro/solutions/free.html).

Sunt multumit de produs pana acum, insa am descoperit o problema care ma cam deranjeaza. Anume ca nu mai merg video-urile in browser. Ma refer la videourile online. Cu exceptia Youtube unde pare sa fie totul ok, pe alte site-uri (Vimeo, Imdb sau orice altceva) videourile fie apar ca se incarca in continuu fie apare mesaj de eroare cum ca nu e disponibila sursa video-ului (daca imi amintesc bine mine mesajul) in functie de browserul din care vreau sa accesez videoul.

Am cautat pe google solutii in acest sens si nu am gasit ceva care sa ma ajute (in afara de cele de genul ca sa folosesc alt antivirus). Am incercat diverse setari din browser prezentate ca workaround-uri dar fara succes. Nu folosesc extensia de browser a Bitdefender-ului (in unele cazuri din ce am inteles acesta ar cauza astfel de probleme).

Aveti cunostinta despre cazuri de acest gen? Ma astept sa fie o problema cauzata de antivirus deoarece inainte sa fi folosit Bitdefender nu am avut aceasta problema.

Multumesc!

Comentarii

  • Salut,

    In cazul in care nu utilizati extensia Anti-tracker ce blocheaza tracker-ele care colecteaza date, puteti incerca sa dezactivati temporar toate modulele de securitate ale antivirusului, pentru a afla cu exactitate modulul care blocheaza afisarea corecta a continutului video pe care doriti sa-l vizionati. Gasiti pasii pentru dezactivare in articolul de mai jos:

    Practic, dupa dezactivarea fiecarui modul in parte, incercati sa accesati paginile respective si observati comportamentul videoclipurilor. Reactivati protectia de indata ce procesul de depanare a luat sfarsit. Daca sursa problemei nu poate fi identificata astfel, va recomand sa contactati serviciul de asistenta cu clientii folosind unul dintre canalele de contact disponibile la linkul urmator:

    https://www.bitdefender.ro/consumer/support/ajutor/

    Puteti alege din urmatoarele optiuni: chat, telefon sau email/ticket, chat-ul fiind cea mai rapida metoda de contact.

    Cu stima,

    Alexandru

    Premium Security & Bitdefender Endpoint Security Tools user

  • Salut,

    Multumesc pentru raspuns. Am dezactivat tot ce am gasit din Bitdefender. In versiunea free sunt mai putine optiuni. Insa fara succes. (Oare exista vreun buton sau ceva cu care sa se dez\activeze totul printr-un singur clic? Cred ca ar fi foarte util pentru cei care nu se descurca prea bine cu calculatorul.)

    Am dezinstalat Bitdefender. Problema a persistat. Pe scurt, nu cred ca era problema cauzata de Bitdefender. Intr-un final am reinstalat sistemul de operare, ceea ce a remediat problema.

    O sa instalez la loc Bitdefender.

    Multumesc inca o data pentru sfaturi.

    Un weekend minunat sa aveti!

  • Cristian Dumitru
    Cristian Dumitru Defender of the month ✭✭✭
    Optiuni

    Salutări !

    Vă recomand cu căldură una dintre soluțiile plătite ale celor de la Bitdefender.

    Cu stima !

  • Salut @hone si multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, in anumite situatii un update al sistemului de operare sau o reinstalare ajuta la rezolvarea acestor probleme si este adevarat ca versiunea gratuita nu contine toate modulele de securitate disponibile in versiunile superioare.

    Cu stima,

    Alexandru

    Premium Security & Bitdefender Endpoint Security Tools user

Aceasta discutie a fost inchisa comentariilor!