Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Bitdefender - Incetineste Enorm Sistemul

Optiuni

Salut,


Stiu ca s-a mai discutat pe aceasta tema, dar totusi doresc sa-mi expun si eu punctul meu de vedere cu privire la ingreunarea sistemul din cauza lui DB. Poate dezvolatatorii vor reusi cumva sa remedieze aceasta problema care la un momentdat devine stresanta.


Sunt utilizatorul produsului Bitdefender Internet Security. Anul trecut am folosit versiunile 2009 si 2010. Mi-am cumparat un latop si am instalat BD2011.


Sistemele hardware pe care ruleaza Windows 7 x64:


Desktop 1: AMD Phenom x3 2.1GHz, 4GB, HDD SCSI 73GB/15000 RPM


Desktop 2: AMD Athlon II x2 3GHz, 2GB, HDD SATA 250GB/7200 RPM


Laptop : Dell D830 cu CPU Intel dual-core T7300, 2GB, HDD 80GB/7200 RPM


Toate aceste sistem dupa ce instalez bitdefenderul se remarca o scadere in perfromanta la lansarea aplicatiilor. Apoi a doua problema remarcata pe toate trei este faptul ca HDD-ul este utilizat extrem de mult.


In mod idle Desktop 1 de exemplu incepe sa scaneze "de nebun" HDD-ul si din cauza faptului ca este un HDD SCSI care de felul lui este zgomotos la seek nu pot explica cat de urat de aude. Am zis ca toata treaba va dura cateva minute, dar din pacate dureaza si ore in sir!


In Resource Monitor observ cum aplicatiile bitdefender acceseaza exagerat de mult HDD-ul. Pe laptop cand a inceput sa faca scanarea m-am trezit cu mesaj din partea OS-ul ca nu mai exista resurse! Am si un print screen.


Problema cu boot time-ul care a crescut semnificativ cu mai mult de 30 secunde dupa ce se instaleaza Bitdefenderul, observatie pe care am constatat-o pe Laptop dupa ce windows-ul a fost instalat curat. Si celeleate 2 desktop-uri au acelasi comportament.


Dupa dezinstalarea lui BD bootarea s-a miscorat semnificativ iar accesul la HDD este aproape 0.


S-a gasit vreo solutie la aceasta problema? Am BD IS 2011 cu licenta pt 3 PC-uri.


Cu stima.

Comentarii

  • ce-aș putea să-ți spun cu certitudine e că la mine pe desktop merge impecabil, configurația e una medie, nu m-aș putea lăuda în această privință. Am TS 2011. Am încercat si eu mai demult un 2011 pe laptop hp și l-a cam îngenunchiat. E cert ca era cam obosit și OS-ul.


    asigură-te te rog că nu ai și alte soluții de securitate instalate în pc-uri , gen Tune-up, programe antispam, anti malware... ce-ar putea intra categoric în conflict cu BitDefenderul.


    Încearcă te rog dezinstalarea acestor programele și lasă-l pe BitDefender sa-și faca treaba de unul singur.... o să constați că se descurcă cu brio.


    Succes!

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • In Windows 7 / Vista trebuie dezactivate: Windows defender, Defragmentarea automata din windows si firewall-ul windowsului.

  • qlimax1975
    editat iulie 2011
    Optiuni
    In Windows 7 / Vista trebuie dezactivate: Windows defender, Defragmentarea automata din windows si firewall-ul windowsului.


    De ce si defragmentarea daca am doar internet security? Ma gandesc ca te-ai referit la Total security care are si tune-up, sau ma insel?


    PS: si la mine ruleaza f bine si e f rapid, pe w7 pro x64.

  • Am si eu o problema in legatura cu produsul bit defender "Total Security". De 4 ani incoace folosesc Bit Defender Total Security (2008, 2009, 2010 si 2011) si la fiecare din ele cand licenta se apropie de expirare calculatorul incepe sa mearga tot mai greu si nu inteleg de ce. Pe parcursul anului mai apare cate o "repriza" de figuri dar trece repede insa pe final in ultimile 35-40 de zile de liceenta merge ca naiba. Poate sa-mi dea cineva o explicatie ceva.... daca da astept raspuns aici sau pe simo_farcas@yahoo.com


    Va multumesc si va doresc un craciun fericit

  • rootkit
    Optiuni

    Buna Simona


    Stiai ca poti folosi Bitdefender 2012 absolut gratuit cu licenta care o ai in prezent?


    http://forum.bitdefender.com/index.php?act...f=203&id=43


    Craciun Fericit!