Gen:variant.kazy.132874. = Virus ?

Salut,sunt nou pe forum,sper ca am postat in sectiunea corespunzatoare.


Mi-am facut cont,pentru a primii mai multe informatii. Scanez calculatorul o data la 2-3 zile folosind funtia quick scan online. Astazi am primit ca am calculatorul infectat cu "Gen:Variant.Kazy.132874. " . Este un virus "pozitiv" sau este key,trojan ceva? Am dat o scanare si cu avast si acest nu detecteaza nimic,de aceea am apelat la dvs. Astept un raspuns,multumesc.


Poza virus


Cand am incercat sa instalez folosind "Descarcare gratuita" am primit urmatoarea eroare,de ce ?


Poza eroare


Multumesc.

Comentarii

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat ianuarie 2013

    Salut :)


    Ca sa iti pot oferi informatii despre acea infectie, am nevoie de log-ul de scanare.


    Locatiile sunt urmatoarele:


    C:\Users\[user]\AppData\Roaming\QuickScan(2) – pe 8/7/Vista


    C:\Documents and Settings\[user]\Application Data\QuickScan(2) – pe XP


    unde [user] este utilizatorul curent din Windows iar acel 2 difera in functie de extensia instalata in browser(daca este noul QuickScan lansat acum vreo 2 luni, este cu "2" folderul).


    Posteaza aici continutul si o sa iti ofer asistenta mai departe.


    O seara placuta!

  • Salut :)


    Ca sa iti pot oferi informatii despre acea infectie, am nevoie de log-ul de scanare.


    Locatiile sunt urmatoarele:


    C:\Users\[user]\AppData\Roaming\QuickScan(2) – pe 8/7/Vista


    C:\Documents and Settings\[user]\Application Data\QuickScan(2) – pe XP


    unde [user] este utilizatorul curent din Windows iar acel 2 difera in functie de extensia instalata in browser(daca este noul QuickScan lansat acum vreo 2 luni, este cu "2" folderul).


    Posteaza aici continutul si o sa iti ofer asistenta mai departe.


    O seara placuta!


    In C/Users/[user]/AppData/ nu-mi apare Roaming,si nu am gasit nici un fisier QuickScan(2). Din ce cauza ?

  • Salut :)


    Am testat acum cu Internet Explorer si s-a creat pe Windows 7 un log de scanare aici:


    C:\Users\[user]\AppData\Roaming\QuickScan


    Te rog verifica acest lucru.


    Multumim!

  • Ciudat dar mie nu imi apare,am mai facut si acum o scanare.


    http://i46.tinypic.com/14jcay0.png

  • Salut :)


    Trebuie sa afisezi fisierele ascunse si de sistem ca sa vezi locatia despre care vorbesc.


    http://windows.microsoft.com/ro-RO/windows...ow-hidden-files


    Multumim.

  • Salut :)


    Din ce vad eu in log, acel fisier apartine unei alte solutii de securitate, cel mai probail nu este criptat.


    Am raportat situatia la laboratoare, o sa fie rezolvata cat de curand.


    Sistemul nu este infectat.


    O zi buna!