Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Alegerea Unui Antivirus

Salut....sunt nou aici pe forum si de aceea vreau sa stiu si eu ce versiune de bitdefender sa aleg (deocamdata versiune trial) pentru urmatoarea configuratie


Procesor: Intel Celetron 2,4GHz (procesoru ma omoara ca e cam slab)


RAM: 786mb 250mb + 512mb


Placa video: Ati radeon 9550 256mb


Si sa imi spuneti si mie ce configuratie ar trebui sa fac la antivirus ca sa nu manance prea multe resurse sa imi ingreuneze foarte mult calculatoru.

Comentarii

  • Sm3K3R
    Sm3K3R ✭✭✭
    Salut....sunt nou aici pe forum si de aceea vreau sa stiu si eu ce versiune de bitdefender sa aleg (deocamdata versiune trial) pentru urmatoarea configuratie


    Procesor: Intel Celetron 2,4GHz (procesoru ma omoara ca e cam slab)


    RAM: 786mb 250mb + 512mb


    Placa video: Ati radeon 9550 256mb


    Si sa imi spuneti si mie ce configuratie ar trebui sa fac la antivirus ca sa nu manance prea multe resurse sa imi ingreuneze foarte mult calculatoru.


    Iti recomand BD 2008 Antivirus impreuna cu un firewall free (cum ar fi Jetico,PC Tools Firewall 4 ori Comodo Firewall 3).Mie mi-au mers bine pe un sistem cu AMD Athlon 2600+ Barton(in jur de 2 Ghz),KT 333 si 1 Gb ram.


    Toate cele 3 firewaluri enumerate mai sus necesita putina rabdare in prima saptamana pana realizezi regulile aplicatiilor pe care le utilizezi,asa ca nu te speria de ferestrele pop-up, citeste atent si alege regulile cele mai generice pentru inceput.


    Poti incerca si o suita BD care include firewall fara probleme,teoretic ar trebui sa ruleze lejer.

  • In mod normal nu trebuie sa existe probleme nici cu BD Total Security sau Internet Security (mai ales ca ai Game Mode, daca esti un impatimit ale jocurilor).

  • yo_nu_tz_18
    editat septembrie 2008
    In mod normal nu trebuie sa existe probleme nici cu BD Total Security sau Internet Security (mai ales ca ai Game Mode, daca esti un impatimit ale jocurilor).


    De jucat nu ma joc pe calculator.....singura chestie care o fac e webdesign si site-uri in php, doar ca nu vreau sa astept foarte mult pana se incarca iconita in bara si sa se miste in reluare cum am ma patit si cu BD IS v10

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭

    Am instalat BitDefender Total Security 2009 pe un sistem cu celeron de 1.6 si placa video fx 5200 si in rest cam la fel ca al tau si se misca frumos(dar fara jocuri).

  • daca esti in spatele unui router (fie wi-fi sau nu , pe care stii sa-l configurezi ) te descurci si cu firewall-ul din suita BD (IS , TS). Altfel ia unul mai serios ce nu pica de fraier daca iau un troian nedetectat de BD si il redenumesc in yahoomessenger.exe

  • alexcrist
    alexcrist
    editat septembrie 2008
    un troian nedetectat de BD si il redenumesc in yahoomessenger.exe


    In primul rand, toate versiunile precedente de BitDefender cu firewall verifica calea procesului care cere acces. Deci chiar daca ai un proces cu acelasi nume, dar locatie diferita, BD cere permisiune de acces.


    De asemenea, de la v11 (2008) s-a introdus si verificarea MD5 a proceselor, deci chiar daca inlocuiesti un proces legitim cu unul infectat, BD isi da seama de aceasta modificare si te intreaba cand acel proces cere acces la internet.


    In plus, in seria 2009 (v12) s-a adaugat si verificarea parintelui procesului, si a liniei de comanda (ma rog, optiuni putin cam paranoiece, dar cine le vrea, le are la dispozitie). Deci un proces este acum monitorizat foarte atent, si este intrebat cand un proces care are regula cere acces la net, dar are alt parinte sau alta linie de comanda.


    Asa ca firewall-ul nu mai "pica de fraier" asa de usor cum crezi. ;)


    Cris.

  • e un magazin anume de unde se pot gasi licentele pentru bitdefender sau le pot gasi la orice magazin IT?

  • am in toate magazinele gasesti: UltraPro, eMAG, PCGarage, etc ;)