Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Diacritice În Bitdefender (program şi Sit)

Optiuni

Situl BitDefender şi programele oferite nu folosesc diacriticele româneşti. În 2008, aproape 2009, mai există programe serioase care nu au interfaţa în română scrisă cu diacritice ?


Ce ar fi fost dacă interfaţa în franceză nu ar fi avut accente ? Dezastru, nu l-ar fi folosit nici un francez, limba franceză corectă fiind cea cu accente.


Aşa şi limba română corectă e cu diacritice. Fără diacritice interfaţa BitDefender arată groaznic, de parcă textul ar fi scris de nişte forumişti oarecare, nu de nişte programatori. Ce diferenţă faţă de traducerile existente la alte programe, de exemplu cele făcute de Google sau Microsoft ! Ei au putut folosi diacritice, de ce BitDefender 2009 nu le poate folosi şi el ? Ca să nu mai vorbesc de sit, cel care se ocupă de el n-a auzit de UTF-8 ? E o chestie atît de nouă încît nu poate fi pusă în practică ? Hai că se poate cu un pic de efort rezolva problema diacriticelor în programele şi pe situl BitDefender...

Comentarii

  • Eu sunt de acord cu asta, si de multe ori (si de mult timp) ma tot intreb de ce nu exista diacritice in program.


    Ca sa fiu sincer, nu cred ca in 2009 se vor adauga (poate ma insel, dar nu cred). Poate in 2010. Nu e decizia mea asta, ca daca ar fi dupa mine ar fi adaugate in urmatorul update...


    Cris.

  • Situl BitDefender şi programele oferite nu folosesc diacriticele româneşti. În 2008, aproape 2009, mai există programe serioase care nu au interfaţa în română scrisă cu diacritice ?


    Ce ar fi fost dacă interfaţa în franceză nu ar fi avut accente ? Dezastru, nu l-ar fi folosit nici un francez, limba franceză corectă fiind cea cu accente.


    Aşa şi limba română corectă e cu diacritice. Fără diacritice interfaţa BitDefender arată groaznic, de parcă textul ar fi scris de nişte forumişti oarecare, nu de nişte programatori. Ce diferenţă faţă de traducerile existente la alte programe, de exemplu cele făcute de Google sau Microsoft ! Ei au putut folosi diacritice, de ce BitDefender 2009 nu le poate folosi şi el ? Ca să nu mai vorbesc de sit, cel care se ocupă de el n-a auzit de UTF-8 ? E o chestie atît de nouă încît nu poate fi pusă în practică ? Hai că se poate cu un pic de efort rezolva problema diacriticelor în programele şi pe situl BitDefender...


    ****************************


    -*- Subscriu si sustin folosirea diacriticelor.Ce stiu insa,in programare,pentru fluenta/randament-cu deosebire in perioada de inceputuri-in scrierea programelor se renunta la diacritice.De aceea si privind semantica la folosirea de majuscule si minuscule.


    In anul 2008 cand programe complexe ajuta pe programatori,cred-deaceea-ca ar trebui folosite diacriticele.Dar...vorba lui Strul:una-i una si alta-i alta.


    - Astfel asi separa lucrurile si asi sustine cu deosebire folosirea diacriticelor in cele curente si sa lasam pe programatori sa foloseasca "unelata"cu cel mai mare randament in programare,iar la prezentare/promovare sa se folosesca diacriticele in texte.


    Cu espect,


    naucul

  • Situl BitDefender şi programele oferite nu folosesc diacriticele româneşti. În 2008, aproape 2009, mai există programe serioase care nu au interfaţa în română scrisă cu diacritice ?


    Ce ar fi fost dacă interfaţa în franceză nu ar fi avut accente ? Dezastru, nu l-ar fi folosit nici un francez, limba franceză corectă fiind cea cu accente.


    Aşa şi limba română corectă e cu diacritice. Fără diacritice interfaţa BitDefender arată groaznic, de parcă textul ar fi scris de nişte forumişti oarecare, nu de nişte programatori. Ce diferenţă faţă de traducerile existente la alte programe, de exemplu cele făcute de Google sau Microsoft ! Ei au putut folosi diacritice, de ce BitDefender 2009 nu le poate folosi şi el ? Ca să nu mai vorbesc de sit, cel care se ocupă de el n-a auzit de UTF-8 ? E o chestie atît de nouă încît nu poate fi pusă în practică ? Hai că se poate cu un pic de efort rezolva problema diacriticelor în programele şi pe situl BitDefender...


    *********************************


    PS.Mi-a scapat comparatia cu Limba Franceza.Nu sunt lingvist si nici franceza nu stiu mai deloc,dar cred ca nu-si are locul comparatia,fiind specific altor limbi semne -ortografice specifice (foneme) -accentelor de pronuntie adoptate de catre ei.Asta din ce am inteles chinuindu-ma cu Franceza pentru examen de diferenta pentru Rusa invatata 12 ani si uitata acum aproape de tot,ne mai folosind-o si unde-si acolo- se foloseau semne de punctuatie specifice.Si in Limba Romana -mai-veche se foloseau-ca si in franceza-semne caracterisitce(dupa model francez) la care s-a renuntat pe masura modernizarii Limbii romane,aceasta devenind o limba fonetica.

  • rootkit
    rootkit ✭✭✭
    editat septembrie 2008
    Optiuni

    Sunt de acord cu adaugarea lor in BitDefender pentru cei ce folosesc interfata in limba romana.


    Mie sincer, daca instalez un software in romana, nu ma mai inteleg cu el :D

  • msmihai
    editat octombrie 2008
    Optiuni
    arată groaznic, de parcă textul ar fi scris de nişte forumişti oarecare, nu de nişte programatori.


    1 . Folosind cuvantul "nişte" , acei programatori tot niste oarecare par...


    2 . Eu personal ca programator, am oroare de diacritice ... chiar daca suntem in 2008,2009 sau cat o mai fi contorul acela anual de pe Terra.


    Si na, eu sunt impotriva ( doar asa sa-i fac in ciuda lui Cris care oricum va comenta in stilul lui propriu ... )

  • Mutat la Feature Request.