Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Problema Bitdefender Internet Security 2010

Optiuni

De cateva zile am o problema cu conexiunea la internet. La aproximativ 30 de minute de navigat pe internet browserele nu-mi mai deschid nicio pagina ( Firefox, IE8). Toate programele care acceseaza net-ul merg bine mai putin browserele. In momentul in care rulez network diagnostic tool imi spune "Cannot communicate with DNS server(85.204.149.4)". Am luat legatura cu ISP-ul meu insa acestia mi-au spus ca au mai avut problema aceasta cu utilizatorii care foloseau produse BitDefender. Solutia care mi-au dat-o ei a fost sa-mi schimb antivirusul.Am lua legatura cu cei de la BD insa toate solutiile date de ei pana la aora aceasta nu m-au ajutat (dezactivare firewall, reinstalare BD, ). In linux nu am intalnit problema asta, totul merge perfect. Ma conectez la internet prin intermediul unui ruter, dar am incercat si conexiune pe direct dar tot apare problema.


Cateva date despre sisteme: desktop-Vista Ultimate x64, laptop Vista Home Premium x86, folosesc Bitdefender Internet Security 2010.

Comentarii

  • Sm3K3R
    Optiuni

    Eu cred ca trebuie sa verifici si routerul cu atentie.


    Ce router ai ?Ai instalat ultimul update de firmware ?


    E posibil sa fie o problema de compatibilitate intre Vista/placa de retea si router.


    Daca dezinstalezi BD-ul conexiunea merge tot prost ?


    Incearca si seteaza in driverul de retea conexiunea/Link Speed la 10m Half-Duplex.


    Asigura-te ca driverul de retea e up to date.

  • Eu cred ca trebuie sa verifici si routerul cu atentie.


    Ce router ai ?Ai instalat ultimul update de firmware ?


    E posibil sa fie o problema de compatibilitate intre Vista/placa de retea si router.


    Daca dezinstalezi BD-ul conexiunea merge tot prost ?


    Incearca si seteaza in driverul de retea conexiunea/Link Speed la 10m Half-Duplex.


    Asigura-te ca driverul de retea e up to date.


    chiar daca ma conectez fara router am aceeasi problema.


    routerul este MSI RG54SE II cu update la zi.


    Daca dezinstalez BD merge bine.Am luat laptopul si la munca si am aceeasi problema.daca intru pe net din linux nu am nicio problema.


    Driverele sunt la zi, am resetat placa de retea si routerul de n ori.

  • Sm3K3R
    Optiuni

    Ai putea incerca un mic workaround.


    Reactivezi firewalul din Windows si dezactivezi NDIS filter driver (ce apartine Bitdefender).NDIS filter e accesibil in LAN Proprieties ,tabul General ,debifezi cazuta din fata NDIS si dai restart.Firewalul din Windows trebuie neaparat tinut activat dupa aceasta procedura.


    In locul firewalului din Windows poti recurge si la firewaluri free :Comodo ,PC Tools ,Online Armor sau Outpost Firewal.

  • si eu am patit la fel cu BIS 2010. nu se mai incarcau paginile web - folosind Opera 10 si I.E.8 / Xp Sp3 / x86 si am instalat altceva sa vad daca mai patesc la fel. deocamdata nu - imi merge bine net-ul si pe Opera si pe I.E.8 - se incarca paginile normal. ba chiar la ultimul build BIS2010 la modulul antiphishing scrisul era pe gri in loc de negru cum este normal cand il bifezi si este activ.

  • Mi-au trimis ieri cei de la suport tehnic niste programele sa le rulez si sa le trimit logurile. Momentan astept raspunsul lor. dar in cursul zileid e azi voi incerca si metoda data de Sm3K3R. Sper sa se rezolva ca innebunesc. De peste o saptamana la fiecare 15-30 de mintue trebuie sa dau restart ca sa navighez pe net.

  • am uitat sa mentionez ca eu am internet de la UPC

  • Ai putea incerca un mic workaround.


    Reactivezi firewalul din Windows si dezactivezi NDIS filter driver (ce apartine Bitdefender).NDIS filter e accesibil in LAN Proprieties ,tabul General ,debifezi cazuta din fata NDIS si dai restart.Firewalul din Windows trebuie neaparat tinut activat dupa aceasta procedura.


    In locul firewalului din Windows poti recurge si la firewaluri free :Comodo ,PC Tools ,Online Armor sau Outpost Firewal.


    Nu am nicaieri NDIS filter driver

  • Sm3K3R
    Optiuni

    Exista in Device Manager ,la Non plug and play drivers.Poti sa le dai disable sa vezi ce se intampla.


    S-ar parea ca problema poate fi izolata si dezactivand orice modul de filtrare web ,http filtering ,antiphishing ,modulele de filtrare messenger si filtrare mail ,precum si Control date (cookies ,private data ,******) sau criptare mes.


    In BD 2008 nu erau probleme d-astea ,dar odata cu aparitia mai multor module de scan trafic s-a cam stricat treaba :( .


    Bine ,daca folosesti un sandbox nu prea iti mai trebuie filtrarea http sau messenger ,iar daca browserul e destept nici modulul antiphishing sau filtrarea cokieurilor si scripturilor.

  • Exista in Device Manager ,la Non plug and play drivers.Poti sa le dai disable sa vezi ce se intampla.


    Nu este

  • Nu este
    nu am acum un vista la indemana ,


    dar in XP ca sa ai acces la


    Non-Plug and Play Drivers


    in Device Manager


    trebuie sa bifezi/selectezi in meniul


    View din device manager optiunea


    Show hidden devices .


    [poate ajuta !?]

  • Sm3K3R
    Optiuni

    E corect ce zice Cosmin ,dar cel mai bine incerci setarile celelalte ca e posibil sa mearga si fara sa te joci cu driverele.


    Dezactiveaza modulele de filtrare/protectie web ,http filtering ,antiphishing ,modulele de filtrare messenger si filtrare mail ,precum si Control date (cookies ,private data ,******) sau criptare mes si vezi cum merge.Dupa ce le dezactivezi restart PC.


    Antiphishingul il substitui temporar cu ceea ce stie browserul.Cookieurile is scripturile le contorolezi tot din browser ,iar navigarea se poate face in siguranta ,fara pericol de infectare ,cu un sandbox.

  • am gasit optiunea isna primesc eroare cand incerc sa-l opresc: "The system encountered the following error while attempting to stop the service. The requested control is not valid for this service"

  • abis
    editat noiembrie 2009
    Optiuni

    problema cu paginile albe in orice browser nu e de la firewall


    eu folosesc bitdefender antivirus 2010 si face la fel


    o solutie riscanta ar fi urmatoarea:


    sus langa butonul de minimizare si close ai butonul Settings .. click pe el, se deschide o fereastra


    apoi debifezi de la "Security Settings" tot ce aveai bifat dai apply si ok


    intrii pe o pagina care crezi tu ca e sigura ex. www.bitdefender.ro incearca sa descarci ceva de acolo...


    apoi intrii iar la Settings si bifezi optiunile care le-ai debifat.. apply si ok


    .. ar trebui sa mearga iar pentru o perioada fara sa dai restart :)


    sa speram ce echipa de programatori o sa repare aceasta problema enervanta cat mai curand

  • Deci nu sunt singurul cu problema asta.


    M-am saturat de mailurile de la ei in care imi spun sa reinstalez BD. Azi mi-au recomandat iar acest lucru.....

  • ai incercat ce am zis mai sus ? .. functioneaza si pe internet security ?

  • Eu am trecut pe versiunea 2009 care merge bine pe XP SP3 Prof. Cei care aveti licente de la 2009 inclusiv in jos puteti face la fel...

  • g.caracas
    editat decembrie 2009
    Optiuni

    @abis. Nu am incercat ce ai zis tu, mi se pare cam riscant.

  • @abis Am incercat de curiozitate ce mi-ai recomandat si intr-adevar functioneaza dar nu pot lasa sistemul neprotejat.


    Am mai observat ceva. de obicei problema apare dupa ce ma uit cateva minute la filmulete gen youtube,trilulilu, etc.

  • aparent nu suntem singurii cu problema asta: http://forum.bitdefender.com/index.php?showtopic=16648


    forumul nu are optiunea de a edita post-urile?

  • prima data cand am observat problema am zis ca e de vina managerul de download OrbitDownloader si nu l-am mai folosit


    dar nu era el vinovatul, am incercat apoi sa descarc ceva in mod normal si facea la fel


    nu stiu ce sa mai zic


    cred ca antivirusul incearca sa scaneze ceea ce descarci sau vezi (youtube, etc) si la un moment dat nu stie ce sa mai faca si blocheaza tot traficul web ... as ca sa fie el mai sigur :)

  • Am primit ieri mail de la ei in care imi spunea ca in 1-2 zile se va lansa un remediu prin Automatic Update.

  • 1-2 zile incepand din ce an ca suntem deja in 08.12.2009 si tot asa face :)

  • Alex Stanciu
    Optiuni

    Salutare,


    Aceasta problema s-a rezolvat ieri, prin lansarea unui update cu o alta versiunea a driverului care cauza aceasta problema. Va recomandam sa deschideti BitDefender in Modul Expert, sa faceti actualizare produsului si apoi sa dati un restart computerului.


    In caz ca aceasta situatie se reproduce in continuare, va rog sa verificati versiunea fisierului "bdftdif.sys" din urmatoarea locatie : C:\Program Files\Common Files\BitDefender\BitDefender Firewall . Pentru a face acest lucru, faceti click dreapta pe fisier, selectati Properties, apoi tabul Version. Versiunea curenta ar trebui sa fie 5.0.0.9 . Fisierul se gaseste in aceeasi locatie si daca aveti BitDefender Antivirus 2010 instalat. Singura exceptie apare pe sistemele unde este instalat Windows 7. Acest driver nu exista pe acest sistem de operare fiind incorporat intr-un driver diferit. Deasemenea, aceasta problema nu ar trebui sa se reproduca pe Win 7 si de aceea va rog sa ne anuntati daca se intampla acest lucru si ce versiune de BitDefender aveti.


    Multumesc.

  • am facut un update manual .. se pare ca acum functioneaza


    multumim pentru ajutor

  • La mine a reaparut problema. A vazut ca paginile se incarca greu si i-am dat iar un network diagnostic tool. Si ca si inainte conexiunea este limtata si primesc mesajul "cannot communicate with dns server (85.204.149.4)".

  • Alex Stanciu
    Alex Stanciu ✭✭
    editat decembrie 2009
    Optiuni

    Salutare g.caracas,


    Va trebui sa analizam un raport creat cu un tool care sa gaseste in locatia unde este instalat BitDefender. Va rugam sa urmati pasii din mailul pe care vi l-am trimis si apoi sa ne trimiteti raportul atasat . Desemenea, incercati sa dezactivati Firewallul BitDefender atunci cand aveti aceast problema si testati daca aceasta problema se reproduce.


    Asteptam reply-ul dumneavoastra.


    Multumesc.

  • abis
    editat decembrie 2009
    Optiuni

    problema de mai sus cu paginile albe a inceput sa apara si pe windows 7 cu bitdefender internet security 2010


    trebuie sa dezactivez tot ce e bifat la security settings ca sa imi functioneze internetul pe web

  • Nu pot utiliza simultan BIS2010 si Malwarebytes' Anti-Malware 1.42 pe WinXPsp3. Dupa Log-on sistemul "ingheata" si singura solutie este reset si bootarea in selfmode pentru dezactivarea unuia dintre programe. Daca sunt activate separat atunci sistemul lucreaza normal.


    Exista vreo setare ce trebuie facuta sau sunt incompatibile cele 2 programe ?

  • Acum mai bine de o luna am trimis raportul cerut insa nici pana in ziau de azi nu am mai primit nici un raspuns.................

  • rootkit
    Optiuni

    Vezi ca a aparut Malwarebytes' Anti-Malware 1.44.


    Nu este nevoie sa ai protectia activa de la Malwarebytes' Anti-Malware daca ai BD IS 2010 instalat.