Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Eroare Vsserv Bitdefender Internet Security 2011

Optiuni

Buna revin cu o problema destul de enervanta. de ieri a inceput Bitdefender Internet Security 2011 Sa imi dea o eroare. provocate de serviciul,Vsserv. cea din poza. atasata.Am deschis acele fisiere 3 la numar. dar nu se poate descifra ce scrie acolo Am facut o arhiva cu supporttool.exe. Am trimis toate datele dar nu am primit un raspuns.si nici nr. de tichet.


Atasez si link cu arhiva


SI o poza.


Si pentru a nu mai deschide alt subiect mai am o problema,Bitdefender imi blocheaza un ****** pentru preluat cursul valutar. si unul pentru un convertor valutar. atasez si acele 2 poze.


Astept daca se poate un raspuns.

post-27833-1290086410_thumb.jpg

post-27833-1290086554_thumb.jpg

post-27833-1290086564_thumb.png

Comentarii

  • Pana la expirarea licentei imi raspunde si mie cineva??????????????


    Vad ca la cat de activ este forumul in limba romana Spameri zburda in voie.

  • Cristi Raducu
    editat noiembrie 2010
    Optiuni

    Salut redbullnik07,


    Logul creat arata 2 programe care intra in conflict cu BitDefender si cauzeaza acele crashuri.


    Ele sunt: WinPatrol si TuneUP Utilities care ruleaza in background.


    In cazul de fata va trebui sa dezinstalezi temporar ambele programe urmat de o reparare de BitDefender din Start ->All Programs->BitDefender 2011 -> Repair or Remove.


    Apoi trebuie sa verifici daca problema persista in urmatoarele 2-3 zile.


    Datele colectate ruland direct supporttool.exe nu ajung direct catre noi ci doar sunt salvate pe desktop pentru a putea fi trimise manual.


    Ca logurile sa fie trimise automat catre noi trebuie sa rulezi support tool din produs(Help and Support).


    Situatia referitoare la siteul blocat va fi rezolvata in cursul zilei de luni.

  • redbullnik07
    editat noiembrie 2010
    Optiuni

    Folosesc aceste programe: WinPatrol si TuneUP Utilities de 2 ani impreuna cu bitdefender. si pana acum nu am avut probleme.


    Am dezinstalat aceste programe- si se pare ca nu mai sunt probleme.


    Dar obligat fortat am renuntat la 2 programe+ easeus partition manager. oare incet vom renunta la toate programele. pentru a putea sa folosim bitdefender.


    Vreau sa precizez ca eu am platit licenta la acele programe pentru a le folosi........ Cred ca urmeaza sa intre in conflict si cu windowsul.

  • Imi poate spune si mie cineva daca pot reinstala acele 2 programe? Problema este izolata sau sa mai intamplat?

  • Cristi Raducu
    editat noiembrie 2010
    Optiuni

    Poti reinstala cele 2 programe dar ele trebuiesc adaugate la exceptii in BitDefender,incluzand exceptiile din IDS/AVC.


    In special pentru WinPatrol trebuie sa verifici daca isi dropeaza fisiere si in alte locatii ca system32 si sa le adaugi si pe acelea deasemenea.

  • Poti reinstala cele 2 programe dar ele trebuiesc adaugate la exceptii in BitDefender,incluzand exceptiile din IDS/AVC.


    In special pentru WinPatrol trebuie sa verifici daca isi dropeaza fisiere si in alte locatii ca system32 si sa le adaugi si pe acelea deasemenea.


    Am reinstalat iar programele si a reaparut problema. Am facut cum ai zis si la fel. :wacko: Pacat ca am dat bani pe acele produse

  • redbullnik07
    editat noiembrie 2010
    Optiuni

    Sa inteleg ca nu exista o rezolvare a acestei probleme? Inseamna ca ma pot sterge la fund cu licentele( am de unde alege WinPatrol TuneUP Utilities Bitdefender)


    Nici la cel mai mare dusman al meu nu voi recomanda Bitdefender.