Kindly be advised we cannot cancel subscriptions or issue refunds on the forum.
You may cancel your Bitdefender subscription from Bitdefender Central or by contacting Customer Support at: https://www.bitdefender.com/consumer/support/help/

Thank you for your understanding.

Nu Reusesc Sa Scap De Un Virus

Optiuni

Buna ziua,


de curand am luat un virus. Sa va povestesc pasii care i-am urmat in incercarea de a scapa de virus. Am reinstalat windows-ul, inainte stergand tot ce era in laptop. Am folosit un stick pentru drivere care nu a fost in contact cu laptop-ul. Dupa reinstalare laptopul l-am verificat pe site-ul Dell daca am instalat totul corect, totul este bine instalat. Am instalat bitdefender total security trail, am scanat calculatorul si a gasit doua fisiere infectate. Care le- am sters. Laptop-ul merge mai incet, de fapt merge sacadat. Partea ciudata este ca in timpul cand laptop-ul este scanat de bitdefender el merge perfect, dupa ce se termina programul de scanat revine problema. Acum nu mai gaseste nici un virus, dar tot merge incet. Stiu ca pare ciudata problema mea, dar am verificat-o de zeci de ori, laptop-ul merge perfect in timp ce este scanat(singura problema este ca se incalzeste daca repet procedura de mai multe ori), cum termina bitdefender de scanat revine problema. Mentinez ca am reinstalat si sters tot ce era in laptop de vreo 3 ori in incercarea de a scapa de virus. Folosesc un laptop Dell Vostro 3750 i7


Poate sa raman un virus in laptop dupa ce a fost sters tot ce era in laptop? Ce pot face sa scap de virus?


Multumesc,


Constantin

Comentarii

  • Buna ziua,


    de curand am luat un virus. Sa va povestesc pasii care i-am urmat in incercarea de a scapa de virus. Am reinstalat windows-ul, inainte stergand tot ce era in laptop. Am folosit un stick pentru drivere care nu a fost in contact cu laptop-ul. Dupa reinstalare laptopul l-am verificat pe site-ul Dell daca am instalat totul corect, totul este bine instalat. Am instalat bitdefender total security trail, am scanat calculatorul si a gasit doua fisiere infectate. Care le- am sters. Laptop-ul merge mai incet, de fapt merge sacadat. Partea ciudata este ca in timpul cand laptop-ul este scanat de bitdefender el merge perfect, dupa ce se termina programul de scanat revine problema. Acum nu mai gaseste nici un virus, dar tot merge incet. Stiu ca pare ciudata problema mea, dar am verificat-o de zeci de ori, laptop-ul merge perfect in timp ce este scanat(singura problema este ca se incalzeste daca repet procedura de mai multe ori), cum termina bitdefender de scanat revine problema. Mentinez ca am reinstalat si sters tot ce era in laptop de vreo 3 ori in incercarea de a scapa de virus. Folosesc un laptop Dell Vostro 3750 i7


    Poate sa raman un virus in laptop dupa ce a fost sters tot ce era in laptop? Ce pot face sa scap de virus?


    Multumesc,


    Constantin


    Salut. Cum ii botezat virusul respectiv?

  • Salut. Cum ii botezat virusul respectiv?


    Salut. Nu mi-a gasit un virus sau poate nu stiu eu care e denumirea lui. Mi-a gasit doua fisiere infectate. Un fisiere este: C:/Users/Constantin/Appdata/Roaming/Microsoft/Windows/Cookies/Low/constantin@fastclick[1].txt. Al doilea nu-mi mai arata cum se denumeste.


    Poate sa ramana virusul in laptop dupa ce am sters tot ce era in el si daca da, ce pot sa fac sa scap de el?


    Multumesc

  • Georgia
    Optiuni

    @ Constantin27


    Fisierul mentionat de dumneavoastra este un cookie. Cookie-urile sunt detectate doar la scanarea Bitdefender si nu de protectia in timp real. Ele nu prezinta cod malitios, dar unele din ele urmaresc activitatea utlizatorului si sunt folosite pentru a afisa reclame si anumite elemente personalizate in pagina (cum ar fi reclame in limba din tara de unde este utilizatorului), etc.


    Pentru a putea verifica situatia, vom avea nevoie de mai multe informatii din calculatorul respectiv:


    . Salvati pe calculator, apoi rulati aplicatia de diagnostic de mai jos (daca folositi Windows 7, 8 sau Vista, faceti click dreapta pe utilitarul descarcat si alegeti 'Run as Administrator' din meniu):


    http://www.bitdefender.com/diagnostic


    . Completati informatiile cerute, apoi apasati pe butonul 'Next';


    . La final, apasati butonul 'Finish' (nu inchideti procesul de colectare inainte).


    . Pe desktop se va genera arhiva (BDSP_*); va rog sa urcati aceasta arhiva pe http://www.speedyshare.com/ sau pe orice alt site care permite transferul de fisiere si sa ne oferiti link-ul pentru descarcare.


    Va multumim anticipat pentru cooperare.

  • Dezactiveaza functiile de power-saver de pe procesor(EIST etc) si vezi daca problema perista.


    Cel mai probabil laptopul tau este trecut in modul High Perofrmance cand rulezi scanarea deoarece este o aplicatie cu access intensiv la resursele sistemului.


    La scanare,avand un antivirus,probabil acesta iti inchide un proces . Incearca sa verifici in task manager daca ai aceeasi lista de procese si servicii in timpul scanarii.