Ctb- Locker

Buna seara tuturor ,


Poate aici pot gasi un ajutor .


Concret :


Acum cateva zile am gasit calculatorul invectat cu CTB- Locker


Fisierele ce contineau date si fotografii criptate .


Cel mai tare ma doare de fotografii , macar pe acestea as vrea sa le pot recupera .


au extensia : riclmed .


Fisierele se aflau in D .


Nu am avut optiunile beckup , etc , activate .


Nu au fost sterse niciodata .


Folosesc Win 7 Ultimate .


Poate ma poate ajuta cineva .


PS. fisierele criptate nu le-am sters , in speranta ca le voi putea recupera . ( adica partitia D , C a fost formatat si reinstalat Win 7 Ultimate )


Multumesc anticipat

Comentarii

  • petru_k
    editat ianuarie 2015
    Buna seara tuturor ,


    Poate aici pot gasi un ajutor .


    Concret :


    Acum cateva zile am gasit calculatorul invectat cu CTB- Locker


    Fisierele ce contineau date si fotografii criptate .


    Cel mai tare ma doare de fotografii , macar pe acestea as vrea sa le pot recupera .


    au extensia : riclmed .


    Fisierele se aflau in D .


    Nu am avut optiunile beckup , etc , activate .


    Nu au fost sterse niciodata .


    Folosesc Win 7 Ultimate .


    Poate ma poate ajuta cineva .


    PS. fisierele criptate nu le-am sters , in speranta ca le voi putea recupera . ( adica partitia D , C a fost formatat si reinstalat Win 7 Ultimate )


    Multumesc anticipat


    Salut!


    La fel am patit si eu, vezi topicul vecin pe acelasi sub-forum, tot la "Devirusare". Nu exista momentan solutii, cu exceptia platii acelei sume de aproximativ 120 de dolari. Sa stii insa ca nu e garantat ca primesti accesul la fisiere. Au aparut solutii de decriptare pentru alte variante de ransomware de la Kaspersky si Dr.Web. Insa CTB Locker este foarte greu de decriptat si momentan nimeni nu te poate ajuta.


    Eu am avut mai multe copii pe diverse hduri si nu a avut timp sa cripteze tot (sa il fi blocat Bitdefender?, nu stiu...). In plus, documentele importante erau salvate si pe un stick. Backupul pe un hard/stick neconectat este cea mai sigura metoda de prevenire a unor asemenea situatii.