Firewall Bitdefender Total Security2016

olimpiu86
olimpiu86 ✭✭✭
editat octombrie 2015 în Produse bitdefender 2016

Buna ziua.


As dori si eu cateva setari pentru regurile generale din firewall bitdefender total security 2016 , in urma testului de pe https://www.grc.com firewall din bitdefender cade acest test !


La adaptoare setarile sunt tip retea acasa /birou moda scuns /inactiv generic/activ

post-164007-1443697317_thumb.png

post-164007-1443697401_thumb.png

"Nu urăsc tehnologia, nu urăsc hackerii, pentru că asta vine odată cu ea"

Comentarii

  • Buna seara,


    Din poza atasata, se poate observa faptul ca testul a fost considerat ca fiind esuat de catre acest site, deoarece calculatorul a raspuns ping-ului trimis.


    Daca nu doriti acest fapt, va trebui sa mergeti la Adaptoare> Tip Retea: Acasa/Birou, Mod Ascuns: Activ, Generic: Activ.


    Recomandarea noastra este sa pastrati setarile dumneavoastra din acel moment(tip retea acasa /birou moda ascuns /inactiv generic/activ ), deoarece calculatorul este protejat, fara a se perturba conexiunea la Internet.

  • Math_Matei
    editat octombrie 2015

    Va salut, spre deosebire de 2015, la 2016 am 3 câmpuri la Firewall. Ce sugerați sa trec la fiecare? Mulțumesc mult!


    1052q10.png


    Am setat la mod ascuns - OFF si la Generic ON, e OK? Asta la primele 2 campuri de la Adaptoare

    Windows 11 Pro - 11th Gen Intel Core i9-11900KF @3,50 GHz, 128.0 GB RAM

  • R3stant3
    editat octombrie 2015

    Salut,


    Pentru primele 2 campuri(Conexiune de retea locala si Ethernet)> Home/Office, Off, ON.


    Pt Toredo sunt 2 solutii:


    Fie se merge in Control Panel> Device Manager> Network Adapters> Click dreapta pe Toredo> Disable


    Fie se urmeaza pasii de aici: http://forum.bitdefender.com/index.php?sho...st&p=237957

  • @GiniM Pt un utilizator obisnuit cel mai restrictiv mod (a se intelege cel mai sigur) pt orice firewall este modul Public combinat cu modu stealth si modu generic activat (la toate adaptoarele) si desi probabil ai netu printr-un router wireless sau wired in caz ca el este bypasat modul public te protejeaza blocand orice ping sau acces nedorit venit dinspre blocul privat sau public de adrese. Daca routerul este bypasat (DDoS, flood, syn attack etc) si te prinde cu modul home/office orice pachet venit dinspre blocul public care se erijeaza a fi din blocul privat intra ca in branza prin firewall. Nu ar strica ba din contra sa aveti si un switch inaintea routerului astfel comunicarea dintre switch-ul interior si cel exterior (al isp-ullui) sa nu poata fi tinta tehnicii evasedrop (switchul fiind prevazut sa recunoasca schimbarile aparute pe retea si sa blocheze dispozitivele noi). Un alt dezavantaj de a alege modul Office sau Home este ca te face vulnerabil in caz de MitM attack iar ca masura de precautie trebuie restrictionat traficul udp exceptand cel venit dinspre serverele isp-ului prin portu remote 53, atacul de tip spoofing fiind imposibil prin protocolul TCP. Ca recomandare a mea ar fi sa aveti doar 3-4 porturi remote esentiale la regulile firewall de ex 80/tcp, 8080/tcp, 443/tcp, 53/udp. Se pot bloca adresele din spatiul privat exceptand range-ul prin care comunica calc, cu routeru ceva de genu 192.168.0.0/24 cat despre adresele malitioase din spatiul public se ocupa cu sarguinciozitate cloud-ul puternic al Bitdefender. Ca o extramasura se poate lasa windows defender activ (care are un sistem in plus fata de BD) care blocheaza pachetele de date ce au in payload exploituri pt care windows nu a apucat sa scoata update-uri.

  • Urutzu7
    editat iulie 2016

    Buna ziua! De curand am instalat bitdefender total securiry 2016 si am o problema in ceea ce priveste firewall-ul. Imediat cum deschid laptopul imi apare un X mare rosu in colt si un mesaj care ma anunta ca "Sistem Supus Riscului". Cand apas pe butonul de "Repara toate problemele" ma redirectioneaza intr-o fereastra unde imi arata ca firewall-ul este dezactivat, Cand fac click pe Remediere, in dreptul problemei imi apare un mesaj cu Esuat. Am incercat sa il deschid si manual si butonul de firewall este pe off indiferent cat dau click pe el. Va rogm daca puteti sa ma ajutati! Multumesc :)

  • Salutare,

    Te rog sa ne spui daca serviciul Base Filtering Engine (BFE) este activ si sa aiba Startup pus pe Automatic.

    Control Panel\All Control Panel Items\Administrative Tools\Services

    In situatia in care acesta nu este prezent in sistem te rog sa folosesti link-ul de mai jos.

    http://www.bitdefender.com/files/KnowledgeBase/file/BFE_repair.zip

    De asemenea te rog sa ne dai mai multe detalii despre sistemul tau, versiune de Windows, versiune Bitdefender(build number)